Strona główna » 32 lata ORP „Gopło” pod polską banderą

32 lata ORP „Gopło” pod polską banderą

by Daniel SZYSZ

Dzisiaj, 13 marca, w Porcie Wojennym w Gdyni, załoga trałowca ORP „Gopło” świętowała 32 rocznicę pierwszego podniesienia bandery na tym okręcie. Z tej okazji na jednostce podniesiona została wielka gala banderowa. Odbyła się także uroczysta zbiórka. W odczytanym rozkazie okolicznościowym dowódca okrętu kmdr ppor. Artur ROŻEK przypomniał rodowód dowodzonego przez siebie okrętu.

ORP „Gopło” zwodowany został 16 kwietnia 1981 roku, jako pierwszy z siedemnastu trałowców projektu 207, przeznaczonych do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. 13 marca 1982 roku w Porcie Wojennym HEL w obecności m. in. Szefa Sztabu MW, matki chrzestnej Pani Janiny PERZANOWSKIEJ i budowniczego mgr inż. Mirosława JASIŃSKIEGO odbyło się uroczyste podniesienie Bandery Wojennej. Okręt wcielony został do 13. Dywizjonu Trałowców (wtedy w składzie 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu), a jego pierwszym dowódcą został por. mar. Jerzy KARPIŃSKI.

goplo (3)

Już w 1982 roku okręt wziął udział w manewrach „Reda”, które były pierwszym poważnym egzaminem przydatności bojowej okrętu. W połowie roku 1987 okręt przeszedł w podporządkowanie Dywizjonu Okrętów Badawczych w Gdyni. Tam podczas służby ORP “GOPŁO” wykorzystywany był jako okręt doświadczalny, na pokładzie którego testowano nowe rodzaje uzbrojenia wprowadzone następnie na wyposażenie Polskiej Marynarki Wojennej. W 1996 roku okręt został gruntownie zmodernizowany po czym powrócił do służby w składzie 13. Dywizjonu Trałowców w Helu. Po rozwiązaniu w 2006 roku 9FOW, 13dTR a wraz z nim ORP „Gopło” podporządkowany został 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i przebazowany do Gdyni, gdzie stacjonuje do dnia dzisiejszego. W grudniu 2010 roku z powodu zmian organizacyjnych podporządkowany został 3. Flotylli Okrętów, a od listopada 2013 znajduje się ponownie w strukturach 8FOW.

goplo

Podczas swojej służby okręt wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach NATO i „Partnerstwa dla pokoju” takich jak: „Blue game” (2002), „MCM-SQNEX” (2003, 2005, 2007), „Murena” (2003), „Rekin” (2004, 2007), „Baltops” (2005, 2013), „Passex” (2008), a także uczestniczył w wydobyciu i niszczeniu niewybuchów okresu II wojny światowej w rejonie Zatoki Gdańskiej i Pomorskiej.

Oficer prasowy 8FOW
kpt. mar. Monika Trzcińska

Foto: Marian Kluczyński



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights