Strona główna » Kontrole konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Kontrole konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii

by Daniel SZYSZ

Do końca marca do Ministerstwa Zdrowia zostaną przesłane wnioski z kontroli oddziałów ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych w województwie. Kontrole dotyczące umieralności okołoporodowej w całym kraju zarządził minister zdrowia. W Zachodniopomorskiem kontrole przeprowadzili konsultanci wojewódzcy w dziedzinach: neonatologii prof. dr hab. n. med. Beata Czeszyńska oraz ginekologii i położnictwa prof. dr hab. n. med. Zbigniew Celewicz.
Na konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Zbigniew Celewicz przedstawił informacje na temat zgonów okołoporodowych w Zachodniopomorskiem. W naszym województwie w 2013 roku urodziło się około 16 tys. dzieci. Umieralność okołoporodowa dotyczyła sześcioro dzieci na tysiąc, które urodziły się po 22 tygodniu ciąży. Połowa zgonów przedporodowych w II półroczu 2013 roku miała miejsce przed przyjęciem do szpitala. – Odsetek umieralności okołoporodowej nie odbiega w Polsce od krajów wysokorozwiniętych – powiedział prof. Zbigniew Celewicz. – Jednocześnie liczba przeprowadzanych cięć cesarskich nie przekłada się w sposób jednoznaczny na radykalne zmniejszenie umieralności okołoporodowej – zaznaczył prof. Celewicz.
W zeszłym roku odsetek cięć cesarskich w naszym województwie wyniósł 44 procent.
Prof. Celewicz zapowiedział, że niezależnie od działań ministerstwa wnioski z kontroli posłużą do opracowania – wspólnie z marszałkiem województwa i NFZ strategii dotyczącej opieki położniczo-ginekologicznej w województwie zachodniopomorskim na następne lata.
Druga część konferencji poświęcona była wynikom kontroli zleconej przez wojewodę zachodniopomorskiego na oddziale ginekologiczno-położniczym w Świnoujściu. Kontrole przeprowadzono po skargach dwóch pacjentek szpitala.
– Nie było stosownego nadzoru nad pacjentką, która w styczniu tego roku urodziła martwe dziecko na oddziale położniczo-ginekologicznym w Świnoujściu. Jednak to nie konsultant medyczny wyciąga konsekwencje prawne w takich sprawach – powiedział prof. Zbigniew Celewicz. – W sprawie postępowania medycznego w tym przypadku prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie i Prokuraturę Rejonową w Świnoujściu.
Druga skarga dotyczyła śmierci bliźniąt, z których jedno urodziło się martwe, a drugie zmarło po kilku tygodniach w ośrodku neonatologicznym. – Nie wykonanie badania ultrasonograficznego pacjentki i nieprzekazanie jej do ośrodka o wyższym poziomie referencyjności, to w mojej opinii nieprawidłowości, które zaistniały na oddziale. Takie wnioski zostały przekazane w wystąpieniu pokontrolnym dyrektorowi świnoujskiej placówki – powiedział prof. Celewicz. – Jednocześnie zwróciłem się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej izby lekarskiej o przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.
Prof. Zbigniew Celewicz zaznaczył, że na oddziale położniczo-ginekologicznym w Świnoujściu nie ma większej liczby zgonów okołoporodowych, niż w innych szpitalach.

 

 

Info.ZUW

 

 

 

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00