Strona główna » Miasto szykuje się na wojnę z komarami

Miasto szykuje się na wojnę z komarami

by Daniel SZYSZ

Trzy firmy startowały w przetargu na tegoroczną akcję zwalczania komarów w Świnoujściu. Wygrała spółka „Pestokil” z Brzegu, która zaoferowała najniższą cenę – 177 tys. złotych. Odkomarzanie rozpocznie od kwietnia.

Oferty dwóch pozostałych firm były znacznie wyższe. Jedna z nich opiewała na niemal 300 tys. złotych. Umowa ze zwycięską spółką będzie obowiązywała od 1 kwietnia do 30 września 2014 r.

– Podobnie, jak w poprzednich latach, skuteczność odkomarzania będzie organoleptycznie sprawdzała specjalna komisja. –informuje Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta – Co to oznacza? Kilka razy w miesiącu, w wyznaczonych miejscach, członkowie komisji będą na sobie sprawdzali, czy i jak dużo jest komarów. Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę. Będzie to 8 procent z ogólnej miesięcznej kwoty wynagrodzenia.

Trzeba pamiętać, że Świnoujścia z racji swojego wyspiarskiego położenia leżąc w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami, jest wyjątkowo narażone na plagi komarów. Dodatkowo akcje odkomarzania nieprowadzone są w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy.

– Dlatego tak poważnie podchodzimy do tego problemu – dodaje Robert Karelus –Oprócz znacznych kwot finansowych na akcję odkomarzanie wydajemy specjalne broszurki, które informują i uczą jak najlepiej przeciwstawiać się komarom; zorganizowaliśmy także międzynarodowe sympozjum w tej sprawie.

komary-komar

Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Dlatego też dużo zależy od nas samych. By nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, czyśćmy systematycznie rynny, nasze oczka wodne przy domach czy na ogródkach działkowych, usuwajmy z podwórek stare opony itd.

Na świecie istnieje ponad 3500 gatunków komarów. W Europie jest ich ponad 100, a w samej Polsce 47. W Świnoujściu żyją głównie komary rodzaju Aedes. Owady te mają niesamowitą zdolność do migracji. Przy sprzyjającym wietrze potrafią w ciągu doby pokonać 20 km. Poza tym wytwarzają jaja oporne na wysychanie.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska