Strona główna » Polskie LNG dla edukacji

Polskie LNG dla edukacji

by Daniel SZYSZ

Dlaczego terminal LNG w Świnoujściu to inwestycja strategiczna, a skroplony gaz ziemny uznawany jest za paliwo przyszłości – czyste i ekologiczne, bezpieczne dla ludzi i środowiska? Co dla mieszkańców robi inwestor terminalu, spółka Polskie LNG, by zachować jak najlepsze relacje z otoczeniem inwestycji? Tego oraz wielu innych przydatnych rzeczy dowiesz się odwiedzając pierwszy w Polsce portal edukacyjny poświęcony technologii LNG i terminalowi na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu – www.lng.edu.pl.

Portal dedykowany jest wszystkim poszukującym informacji o technologii LNG oraz inwestycji w Świnoujściu, ale jego autorzy w znacznej mierze kierowali się także potrzebami sąsiadów terminalu. Dlatego, obok wiadomości technologicznych i gospodarczych, portal poświęca wiele miejsca zagadnieniom odpowiedzialności Polskiego LNG oraz bezpieczeństwu inwestycji – nie tylko tej istotnej dla niezależności energetycznej i ekonomii kraju, ale także gwarantowanej najbliższemu otoczeniu.

Portal stanowi rozbudowaną platformę wiedzy na temat technologii skraplania gazu ziemnego, światowego i europejskiego rynku LNG oraz roli, jaką będzie na nim odgrywał terminal LNG w Świnoujściu. Pozwolił spółce Polskie LNG zgromadzić w jednym miejscu dostępną wiedzę w tej dziedzinie, tworząc podstawowe źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych.
– Otwieramy dzisiaj dostęp do obszernej bazy wiedzy, wykazu wszystkich inicjatyw społecznych Spółki, analizy korzyści ekonomicznych płynących z uruchomienia inwestycji dla gospodarki kraju, regionu i miasta, a także wszelkich dostępnych raportów i opracowań, np. dotyczących oceny wpływu inwestycji na środowisko naturalne – wyjaśnia Maciej Mazur, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A.
W proces tworzenia portalu zaangażowani zostali eksperci polscy i międzynarodowi w dziedzinie LNG, instytucje rządowe i pozarządowe, a także specjalistyczne media. Portal uzyskał już patronat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Morskiej w Szczecinie, a także ministerstw, w tym Skarbu Państwa oraz Środowiska.
– Uruchomienie portalu odpowiada przede wszystkim potrzebie edukacyjnej. W świadomości publicznej brakuje bowiem informacji na temat zastosowania i znaczenia skroplonego gazu ziemnego – dodaje Maciej Mazur i przytacza wyniki badań zrealizowanych przez TNS Polska na zlecenie Polskiego LNG: choć 99 proc. mieszkańców Świnoujścia wie, że w ich mieście powstaje pierwszy w tej części Europy terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego, jedynie co piąty z badanych mieszkańców wiąże ten fakt z realną dywersyfikacją gazu do Polski. Znajomość zagadnień związanych z kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, możliwością importu gazu z dowolnego kierunku na świecie, prezentuje się podobnie wśród mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, a także ogółu społeczeństwa. Wkrótce ma się to jednak zmienić, i to m.in. za sprawą nowego portalu.
Informacje o skroplonym gazie ziemnym, jako jednej z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych technologii energetycznych, przyjaznej środowisku i efektywnej ekonomicznie, zostały przedstawione internautom w bardzo przystępny sposób. Portal wykorzystuje nowoczesne i interaktywne narzędzia, formy animacji i prezentacji treści.

Spółka Polskie LNG regularnie angażuje się w projekty edukacyjne, które generują pozytywne zmiany społeczne w jej otoczeniu. Ostatnio objęła tytuł wyłącznego partnera Laboratorium Fizycznego warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, co było wyrazem uznania dla działań Spółki na rzecz promocji nauki i popularyzacji jej ścisłych dyscyplin. Na zaproszenie Polskiego LNG do Świnoujścia przyjechała głośna wystawa „Eksperymentuj!”, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Dzięki niej setki dzieci mogło zapoznać się z podstawowymi zasadami fizyki w ramach ciekawych warsztatów. Spółka regularnie angażuje się także w lokalne projekty edukacyjne. Za to zaangażowanie redakcja Głosu Szczecińskiego przyznała jej tytuł Mecenasa Wiedzy 2013/2014. Wystarczy wymienić wsparcie dla placówek oświatowych i wychowawczych działających w regionie – Szkoła Podstawowa nr 2 w Świnoujściu otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia do sali gimnastyki korekcyjnej, Przedszkole nr 9 w Świnoujściu środki na organizację „I Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologicznego”, a Przedszkole nr 11 w Świnoujściu na organizację „I Międzyprzedszkolnej Olimpiady”. Dotację przyznano też Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Świnoujściu na zakup mebli do świetlicy wychowawczej na Warszowie. Spółka została także partnerem m.in. Ogólnopolskiego Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii, akcji Czytam i Wiem, konkursu „Gimnazjalny Mistrz Języka Polskiego” w Świnoujściu, a także Rejonowego Konkursu Matematycznego Gmin Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin. Z inicjatywy Polskiego LNG zainaugurowano także duży projekt cyklicznych warsztatów na temat technologii LNG, które skierowane są do najmłodszych mieszkańców woj. zachodniopomorskiego. Angażując się w wydarzenia i imprezy, Spółka również przykłada szczególną wagę do edukacji – pokazy, zajęcia i wystawy edukacyjne były m.in. organizowane w ramach Karuzeli Cooltury, The Tall Ships Races i Sail Świnoujście. Warta podkreślenia jest także współpraca z Muzeum Obrony Wybrzeża, które Polskie LNG objęło mecenatem. Spółka od tego roku wspiera działalność i rozwój MOW. Przekazano także środki na budowę infrastruktury edukacyjnej na terenach leśnych przyległych do terminalu LNG. Zarząd Nadleśnictwa Międzyzdroje zobowiązał się przeznaczyć otrzymane środki m.in. na wykonanie nowej przyrodniczej ścieżki edukacyjnej „Bory Bażynowe”, doposażenie historycznej ścieżki edukacyjnej „Szlak umocnień militarnych” oraz wykonanie nowych tablic informacyjnych na temat ochrony środowiska naturalnego. W ramach pozostałych działań, w tym m.in. strategicznej współpracy z Polskiego LNG z WOPR, główny nacisk również kładziony jest na edukację – odbywają się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Info LNG



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska