Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych * do świadczeń opieki zdrowotnej zaliczane są m.in. świadczenia towarzyszące, do których zalicza się zakwaterowanie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej (art. 5 pkt 38 ustawy*) .
Zakwaterowanie oznacza czasowy pobyt w określonym miejscu, co wiąże się z zapewnieniem podstawowych potrzeb pobytowych na czas przebywania świadczeniobiorcy w szpitalu. Przyjmuje się założenie, że pobyt świadczeniobiorcy w szpitalu nie powinien skutkować ponoszeniem przez niego dodatkowych kosztów, o ile nie są one sprecyzowane w przepisach prawa.
O ile przepisy wskazują, że pacjent ponosi koszt dokumentacji medycznej, koszt realizowania prawa do kontaktu z osobami bliskimi, koszt dodatkowej opieki pielęgniarskiej, o tyle ani w ustawie zdrowotnej*, ani w ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, ani ustawie o działalności leczniczej nie wprowadzono przepisów, które umożliwiałyby pobieranie od pacjenta dodatkowych opłat za energię elektryczną.
Biorąc powyższe pod uwagę, uznaje się, że pobieranie dodatkowych opłat przez świadczeniodawców od świadczeniobiorców za korzystanie z energii elektrycznej, stanowi naruszenie zasad realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, obliguje świadczeniodawcę do wykonywania umowy zgodnie z warunkami udzielania świadczeń, określonymi w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz do przestrzegania praw wynikających z obowiązujących przepisów. Zgodnie z par. 30 ust. 1 pkt 1 lit.c ww. załącznika, pobieranie nienależnych opłat od świadczeniobiorców za świadczenia będące przedmiotem umowy jest naruszeniem umowy, stanowiącym podstawę do nałożenia kary umownej.
*Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20042102135
Źródło: Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ