Przestępcy szukają nowych metod aby zdobyć pieniądze. W naszym województwie pojawili się oszuści, którzy różnymi sposobami wykorzystują łatwowierność, niepełnosprawność lub podeszły wiek. Ofiarami oszustów i złodziei są głównie seniorzy czyli osoby, które potrzebują pomocy, uwagi i troski a w wyniku ich działania tracą zdrowie i pieniądze.
Metody, które stosują przestępcy są coraz bardziej wyrafinowane. Narażają swoje ofiary na niebezpieczeństwo, utratę pieniędzy, cennych przedmiotów, pamiątek rodzinnych. Liczne spotkania policjantów z mieszkańcami naszego miasta spowodowały, że najbardziej „popularne” metody są im znane i seniorzy potrafią dzięki temu zachować czujność i nie dać się okraść czy oszukać. Jednak do policjantów nadal napływają informacje przekazywane od pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz innych osób pracującymi z osobami starszymi, że wciąż jest zapotrzebowanie na spotkania z funkcjonariuszami podczas których będą oni ostrzegać tych, którzy mogą paść ofiarą przestępców.
Problem dotyczy narażania osób, szczególnie w podeszłym wieku, chorych i nieporadnych życiowo np. na utratę mieszkania lub dóbr materialnych ze strony osób obcych. Najczęściej oszuści podają się za prawników, policjantów, urzędników lub przedstawicieli instytucji „pomocowych”, przedstawicieli parafii, przyjaciół lub członków dalszej rodziny. Osoby te działają w sposób nielegalny, najczęściej przekładając seniorom do podpisania dokumenty o treści notarialnej, których znaczenia osoba starsza nie rozumie. W efekcie poszkodowany najczęściej nie otrzymuje obiecanych przez oszustów pieniędzy lub lokalu.
W ostatnim czasie w Szczecinie doszło do kradzieży, gdzie złodzieje pod wymyślonym pretekstem, nawiązując wcześniej rozmowę i zdobywają zaufanie domowników weszli do mieszkania. Po opuszczeniu posesji przez nieznajomych właściciele mieszkań stwierdzili brak pieniędzy, pamiątek rodzinnych i biżuterii.
Sposób działania jest od kilku lat taki sam: osoby nieznajome dzwoniąc do drzwi mieszkania proponują sprzedaż tanio obrusów, dywanów, odzieży lub podpisanie umowy na kupno sprzętu, pościeli, garnków, wymiany okien itp. Zdarza się czasami też, że proszą tylko o zostawienie wiadomości dla sąsiada lub informacji dla członka rodziny. Kiedy są już w mieszkaniu kradną cenne przedmioty i pieniądze.
Aby uniknąć strat i nie stać się ofiarą oszustów należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności! Nie należy nikogo obcego wpuszczać pod żadnym pretekstem za próg swojego mieszkania nawet jeśli jego propozycje są atrakcyjne a on sam wzbudza zaufanie.
Aby nie stać się ofiarą przestępców i uniknąć sytuacji niebezpiecznych należy;
-pod żadnym pozorem nie wpuszczać do mieszkania osób obcych, nawet jeśli podają się za pracowników gazowni, wodociągów czy innej instytucji, która „musi” coś sprawdzić lub oferującej pomoc,
-nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli wcześniej zadzwonił ktoś z rodziny i prosił o wsparcie finansowe, podających się za policjantów, przedstawicieli parafii itd.
-nie podpisywać umów z osobami, które oferują korzystną ofertę w zamian za podpis czy umowę kredytową,
-wybierając się na zakupy nie zabierać z sobą dużych sum pieniędzy, kosztowności, biżuterii, nie korzystać z pomocy obcych w sklepie oraz tych, którzy chcą wnieść ciężkie torby z zakupami do mieszkania,
-odwiedzając groby bliskich należy pamiętać o tym aby torebkę z dokumentami, portfelem i kluczami do mieszkania mieć zawsze przy sobie.