Strona główna » Wyróżnienie dla 13. Dywizjonu Trałowców

Wyróżnienie dla 13. Dywizjonu Trałowców

by Daniel SZYSZ

W środę, 26 marca, w Warszawie odbyła się coroczna odprawa rozliczeniowo – koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Podczas tej odprawy wręczone zostały akty nadania tytułów honorowych dla oddziałów i instytucji wojskowych. Wśród dziesięciu odznaczonych znalazł się 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety.

Odznaczenia przyznane zostały na mocy Decyzji Ministra Obrony Narodowej ośmiu oddziałom i dwóm instytucjom wojskowym. 13. Dywizjon Trałowców doceniony został za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2013 r., które w istotnym stopniu wpływały na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych oraz umacnianie obronności Rzeczpospolitej Polskiej. Przyznano mu za to tytuł honorowy „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego”.

Początek istnienia 13. Dywizjonu Trałowców datuje się na 1921 rok. W tym roku podniesiono banderę wojenną na pierwszych w Polskiej Marynarce Wojennej trałowcach. Były to cztery poniemieckie okręty nabyte od fińskiego przedsiębiorstwa „SKAGSBYRO”. Z tych jednostek oraz dodatkowo dwóch kanonierek utworzono pierwszy w naszych dziejach morski zespół taktyczny o nazwie „Dywizjon Ćwiczebny”, później przemianowany na dywizjon minowców.

Zakończenie II wojny światowej otworzyło następny rozdział w historii dywizjonu. 5 kwietnia 1946 r. – na przyjętych od ZSRR dziewięciu trałowcach typu „Albatros” podniesiono polską banderę wojenną. Ten dzień uważany jest do chwili obecnej za Święto 13. Dywizjonu Trałowców. Po wojnie niezmiernie ważnym zadaniem dla rozwoju gospodarki morskiej było rozminowanie wód basenów portowych, torów wodnych prowadzących do portów oraz wód przybrzeżnych. Tylko w latach 1946-49 trałowce polskie przetrałowały łącznie około 300 mil morskich. Ogółem do 1973 r. wykonały 67 trałowań bojowych, oczyszczając 1157 mil morskich wód. Ostatnie    lata  13. Dywizjonu Trałowców   to    okres   intensywnej   służby   na   morzu   związanej   z   udziałem   okrętów dywizjonu w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak „SANDY COAST”, „PASSEX”, „BALTOPS”, „BLUE GAME”, czy „OPEN SPIRIT”.

Foto: Archiwum MW RP

Foto: Archiwum MW RP

W listopadzie 2000 r. jeden z okrętów dywizjonu, ORP „MEWA”, jako pierwszy polski okręt został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Okręty dywizjonu uczestniczą w działaniach tego zespołu także współcześnie co stanowi dowód na to, że zaliczyć je można do elity sił przeciwminowych.

Foto: Archiwum MW RP

Foto: Archiwum MW RP

W swojej historii siły dywizjonu zmieniały miejsce stacjonowania oraz podległość służbową. Obecnie 13. Dywizjon Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej: trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Dowódcą 13. Dywizjonu Trałowców jest kmdr por. Krzysztof RYBAK.

oficer prasowy 8FOW
kpt. mar. Monika Trzcińska
Foto: Archiwum MW RP



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights