Na dzisiejszej sesji radni jednogłośnie zagłosowali za pośmiertnym przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujście. Legitymację Honorowego Obywatela najbliżsi Stanisława Niśkiewicza odbiorą podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która odbędzie się 3 maja 2014 r. o godz. 11.00 na placu Słowiańskim przy pomniku „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej”.
Inicjatorką przyznania tego wyjątkowego tytułu była radna SLD Krystyna Dulnik.
– Stanisław Niśkiewicz to człowiek zasłużony dla harcerstwa działającego na naszych wyspach znany, prekursor współpracy polsko-niemieckiej na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, przez 10 lat był dyrektorem świnoujskiej biblioteki, a w latach 1993 – 96 wiceprezydentem Miasta Świnoujście. Długo można byłoby wymieniać jego zasługi dla miasta i świnoujścian. Stanisław Niśkiewicz to postać znana i bardzo szanowana we wszystkich środowiskach naszego miasta – mówi Krystyna Dulnik. – Nie możemy dopuścić, aby zaginęła pamięć o tak wyjątkowym i tak zasłużonym dla Świnoujścia człowieku.
Harcmistrz mgr Stanisław Niśkiewicz urodził się 21 czerwca 1932 roku w Gniewie powiat Tczew. W czasie okupacji uczęszczał do szkoły niemieckiej, a od 1945 roku kontynuował naukę w szkole polskiej. W 1950 roku zamieszkał w Poznaniu i podjął pracę w charakterze referenta handlowego w Centrali Technicznej. Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w systemie eksternistycznym w 1957 roku.
Do Świnoujścia przeprowadził się w 1959 roku i podjął pracę jako wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym. W międzyczasie zaocznie doskonalił swoją wiedzę zawodową i zdobył dyplom wychowawcy placówek wychowawczo – opiekuńczych w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
W grudniu 1965 roku został wybrany na Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Wolińskiej im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu, którą pełnił do lipca 1970 roku. Ten okres działalności organizacji harcerskiej zapisał się w jego dziejach wspaniałym rozwojem. To niezapomniane lata także dla wielu jeszcze żyjących mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów, Wolina, którym harcmistrz Stanisław Niśkiewicz organizował obozy harcerskie, kolonie zuchowe w miejscowościach górskich i nieobozowe akcje letnie i zimowe w miejscach zamieszkania. Jego wzorowa postawa, zaangażowanie, umiejętności pedagogiczne i organizacyjne, współdziałanie z druhnami i druhami miały bezpośredni wpływ na: popularność tej organizacji wśród dzieci i młodzieży; kształtowanie osobowości przyszłych zaangażowanych kadr nie tylko harcerskich, ale także podejmujących pracę i działalność w różnych zawodach w mieście, regionie, kraju; uznanie i szacunek w środowisku działania i wysoką ocenę przełożonych. Ukoronowaniem działań w ZHP było wyróżnienie harcmistrza Stanisława Niśkiewicza Krzyżem Za Zasługi dla ZHP w 1971 roku.
W 1970 roku został wybrany na Sekretarza Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świnoujściu. Stanowisko to pełnił do 1975 roku, a następnie pracował w charakterze inspektora miejskiego. Od 1976 roku był zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Świnoujściu na stanowisku Kierownika Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki pracy kulturalno – oświatowej ukończył w 1977 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie.
W 1982 roku powołany został na stanowisko Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział w Świnoujściu. Celem doskonalenia wiedzy zawodowej podejmuje i kończy kształcenie w Studium Podyplomowym w zakresie Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1983 roku.
Stanisław Niśkiewicz kierował Miejską Biblioteką Publiczną ponad 10 lat. W międzyczasie w 1988 roku Sąd Wojewódzki w Szczecinie ustanowił go tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.
W latach 1993-1996 zatrudniony był w Urzędzie Miejskim w charakterze Wiceprezydenta Miasta. Funkcję podjął w wyniku wyboru na to stanowisko.
25 kwietnia 1996 roku uchwałą Zarządu Miasta Świnoujście powierzono mu funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z zagranicą. Zakres obowiązków obejmował współpracę w ramach:
– Euroregionu „Pomerania” miast zaprzyjaźnionych – Niemcy, Dania, Szwecja,
– zespołu „Czterech Zakątków”.
Stanisław Niśkiewicz na każdym stanowisku pracy zasłużył sobie na najwyższe słowa uznania i wyróżnienia. Świadczy o tym opinia przełożonych, cyt. „w pracy dał się poznać, jako człowiek o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Posiada bardzo duże umiejętności organizatorskie i kierownicze. Potrafi tworzyć właściwą atmosferę pracy (…), należy do grona najaktywniejszych działaczy kultury, pełni między innymi społeczną funkcję Prezesa Świnoujskiego Towarzystwa Kultury, które jest inspiratorem i animatorem życia kulturalnego w Świnoujściu” (…) „W wykonywaniu zadań Wydziału wykazuje zaangażowanie i inwencję własną. Jest zdolnym kierownikiem Wydziału (…)”. „Kierowana przez Stanisława Niśkiewicza placówka wielokrotnie była wyróżniania za osiągnięcia na rzecz rozwoju czytelnictwa i oświaty w mieście”.
Stanisław Niśkiewicz był prekursorem współpracy polsko – niemieckiej i przyczynił się do kształtowania dobrych stosunków międzyludzkich wśród mieszkańców polskich i niemieckich miast przygranicznych Jego zaangażowanie oraz doskonała znajomość języka niemieckiego pomogły wszystkim kolejnym przedstawicielom władz miejskich, instytucjom, szkołom, organizacjom w nawiązywaniu kontaktów, podejmowaniu długoletnich planów współpracy w zakresie oświaty, kultury, sportu i gospodarki.
Stanisław Niśkiewicz był osobą bardzo popularną i cieszył się dużym autorytetem i szacunkiem w środowiskach niemieckich, nie tylko ze względu na znajomość języka sąsiadów, ale przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i troskę o dobre relacje międzynarodowe. Po 40 letniej pracy zawodowej w Świnoujściu w 2000 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia nadal udzielał pomocy instytucjom i kontynuatorom współpracy międzynarodowej. Odgrywał dużą rolę w przygotowywaniu i przebiegu uroczystości wejścia Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku.
Za całokształt pracy zawodowej i społecznej, postawę etyczno – moralną, odznaczony i wyróżniony został Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Krzyżem Zasługi dla ZHP, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaką Gryfa Pomorskiego, Złotą Odznaką PTTK. Stanisław Niśkiewicz zmarł 10 czerwca 2006 r. w Szczecinie.
Biorąc pod uwagę całokształt pracy zawodowej i społecznej, a także postawę godną męża, ojca – córki Agaty i syna Piotra, w pełni zasłużył na nadanie mu „Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujścia”.
Info, foto: Urząd Miasta