Strona główna » Harcmistrz Stanisław Niśkiewicz Honorowym Obywatelem Świnoujścia

Harcmistrz Stanisław Niśkiewicz Honorowym Obywatelem Świnoujścia

by Daniel SZYSZ

Na dzisiejszej sesji radni jednogłośnie zagłosowali za pośmiertnym przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujście. Legitymację Honorowego Obywatela najbliżsi Stanisława Niśkiewicza odbiorą podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która odbędzie się 3 maja 2014 r. o godz. 11.00 na placu Słowiańskim przy pomniku „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej”.
Inicjatorką przyznania tego wyjątkowego tytułu była radna SLD Krystyna Dulnik.
– Stanisław Niśkiewicz to człowiek zasłużony dla harcerstwa działającego na naszych wyspach znany, prekursor współpracy polsko-niemieckiej na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, przez 10 lat był dyrektorem świnoujskiej biblioteki, a w latach 1993 – 96 wiceprezydentem Miasta Świnoujście. Długo można byłoby wymieniać jego zasługi dla miasta i świnoujścian. Stanisław Niśkiewicz to postać znana i bardzo szanowana we wszystkich środowiskach naszego miasta – mówi Krystyna Dulnik. – Nie możemy dopuścić, aby zaginęła pamięć o tak wyjątkowym i tak zasłużonym dla Świnoujścia człowieku.
Harcmistrz mgr Stanisław Niśkiewicz urodził się 21 czerwca 1932 roku w Gniewie powiat Tczew. W czasie okupacji uczęszczał do szkoły niemieckiej, a od 1945 roku kontynuował naukę w szkole polskiej. W 1950 roku zamieszkał w Poznaniu i podjął pracę w charakterze referenta handlowego w Centrali Technicznej. Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w systemie eksternistycznym w 1957 roku.
Do Świnoujścia przeprowadził się w 1959 roku i podjął pracę jako wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym. W międzyczasie zaocznie doskonalił swoją wiedzę zawodową i zdobył dyplom wychowawcy placówek wychowawczo – opiekuńczych w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
W grudniu 1965 roku został wybrany na Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Wolińskiej im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu, którą pełnił do lipca 1970 roku. Ten okres działalności organizacji harcerskiej zapisał się w jego dziejach wspaniałym rozwojem. To niezapomniane lata także dla wielu jeszcze żyjących mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów, Wolina, którym harcmistrz Stanisław Niśkiewicz organizował obozy harcerskie, kolonie zuchowe w miejscowościach górskich i nieobozowe akcje letnie i zimowe w miejscach zamieszkania. Jego wzorowa postawa, zaangażowanie, umiejętności pedagogiczne i organizacyjne, współdziałanie z druhnami i druhami miały bezpośredni wpływ na: popularność tej organizacji wśród dzieci i młodzieży; kształtowanie osobowości przyszłych zaangażowanych kadr nie tylko harcerskich, ale także podejmujących pracę i działalność w różnych zawodach w mieście, regionie, kraju; uznanie i szacunek w środowisku działania i wysoką ocenę przełożonych. Ukoronowaniem działań w ZHP było wyróżnienie harcmistrza Stanisława Niśkiewicza Krzyżem Za Zasługi dla ZHP w 1971 roku.

 
W 1970 roku został wybrany na Sekretarza Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Świnoujściu. Stanowisko to pełnił do 1975 roku, a następnie pracował w charakterze inspektora miejskiego. Od 1976 roku był zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Świnoujściu na stanowisku Kierownika Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki pracy kulturalno – oświatowej ukończył w 1977 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie.
W 1982 roku powołany został na stanowisko Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział w Świnoujściu. Celem doskonalenia wiedzy zawodowej podejmuje i kończy kształcenie w Studium Podyplomowym w zakresie Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1983 roku.
Stanisław Niśkiewicz kierował Miejską Biblioteką Publiczną ponad 10 lat. W międzyczasie w 1988 roku Sąd Wojewódzki w Szczecinie ustanowił go tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.
W latach 1993-1996 zatrudniony był w Urzędzie Miejskim w charakterze Wiceprezydenta Miasta. Funkcję podjął w wyniku wyboru na to stanowisko.
25 kwietnia 1996 roku uchwałą Zarządu Miasta Świnoujście powierzono mu funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z zagranicą. Zakres obowiązków obejmował współpracę w ramach:
– Euroregionu „Pomerania” miast zaprzyjaźnionych – Niemcy, Dania, Szwecja,
– zespołu „Czterech Zakątków”.
Stanisław Niśkiewicz na każdym stanowisku pracy zasłużył sobie na najwyższe słowa uznania i wyróżnienia. Świadczy o tym opinia przełożonych, cyt. „w pracy dał się poznać, jako człowiek o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Posiada bardzo duże umiejętności organizatorskie i kierownicze. Potrafi tworzyć właściwą atmosferę pracy (…), należy do grona najaktywniejszych działaczy kultury, pełni między innymi społeczną funkcję Prezesa Świnoujskiego Towarzystwa Kultury, które jest inspiratorem i animatorem życia kulturalnego w Świnoujściu” (…) „W wykonywaniu zadań Wydziału wykazuje zaangażowanie i inwencję własną. Jest zdolnym kierownikiem Wydziału (…)”. „Kierowana przez Stanisława Niśkiewicza placówka wielokrotnie była wyróżniania za osiągnięcia na rzecz rozwoju czytelnictwa i oświaty w mieście”.
Stanisław Niśkiewicz był prekursorem współpracy polsko – niemieckiej i przyczynił się do kształtowania dobrych stosunków międzyludzkich wśród mieszkańców polskich i niemieckich miast przygranicznych Jego zaangażowanie oraz doskonała znajomość języka niemieckiego pomogły wszystkim kolejnym przedstawicielom władz miejskich, instytucjom, szkołom, organizacjom w nawiązywaniu kontaktów, podejmowaniu długoletnich planów współpracy w zakresie oświaty, kultury, sportu i gospodarki.
Stanisław Niśkiewicz był osobą bardzo popularną i cieszył się dużym autorytetem i szacunkiem w środowiskach niemieckich, nie tylko ze względu na znajomość języka sąsiadów, ale przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i troskę o dobre relacje międzynarodowe. Po 40 letniej pracy zawodowej w Świnoujściu w 2000 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia nadal udzielał pomocy instytucjom i kontynuatorom współpracy międzynarodowej. Odgrywał dużą rolę w przygotowywaniu i przebiegu uroczystości wejścia Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku.
Za całokształt pracy zawodowej i społecznej, postawę etyczno – moralną, odznaczony i wyróżniony został Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Krzyżem Zasługi dla ZHP, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaką Gryfa Pomorskiego, Złotą Odznaką PTTK. Stanisław Niśkiewicz zmarł 10 czerwca 2006 r. w Szczecinie.
Biorąc pod uwagę całokształt pracy zawodowej i społecznej, a także postawę godną męża, ojca – córki Agaty i syna Piotra, w pełni zasłużył na nadanie mu „Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujścia”.

 

Info, foto: Urząd Miasta

 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights