Strona główna » Za kilka dni rusza kolejna kampania „Stop żebractwu”

Za kilka dni rusza kolejna kampania „Stop żebractwu”

by Daniel SZYSZ

Pierwsza kampania przeciwdziałania bezdomności i żebractwu ruszyła w Świnoujściu w 2012 roku i była efektem pracy zespołu ds. identyfikacji problemów związanych z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie Świnoujścia .W ramach kampanii Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zatrudnił pierwszego w mieście streetwokera, którego zadaniem jest docieranie do osób bezdomnych i pomoc w poradzeniu sobie z tym problemem oraz powrotu do normalnego życia. Tylko w ciągu pierwszy czterech miesięcy swojej pracy, udało mu się pomóc około 10 bezdomnym. W Świnoujściu jest wiele miejsc, gdzie osoby bezdomne czy zagrożone tym problemem mogą otrzymać pomoc i wsparcie. Niektórzy z nich o nich nie wiedzą, inni się wstydzą lub nie wierzą, że taką faktyczną pomoc mogą otrzymać.
Tegoroczna kampania, która ruszy już na dniach, ma na celu przeciwdziałanie zjawisku żebractwa w mieście. Podstawowym zadaniem jest uświadomienie mieszkańcom, że dawanie pieniędzy żebrzącym, wcale im nie pomaga, a wręcz przeciwnie – zachęca do łatwego zarobku.

zebracy (2)
W ramach kampanii w różnych częściach miasta, sklepach, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i innych pojawią się ulotki z informacjami, gdzie należy się udać po taką pomoc. Bezdomnych informuje o tym i przekonuje do skorzystania także streetwokera oraz inne osoby, które zawodowo na co dzień spotykają się z tym problemem. To głównie osoby prowadzące schronisko dla bezdomnych, policja, straż miejska, pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
Dodatkowo ruszył program edukacyjny w tym zakresie w świnoujskich szkołach.

zebracy
Oczywiście należy pamiętać, że są ludzie, którzy wcale nie oczekują wsparcia. Wręcz przeciwnie – nie chcą żadnej pomocy z zewnątrz. Dla wielu bezdomnych z kraju bogate nadmorskie miejscowości wypoczynkowe, jak Świnoujście, to z uwagi na turystów, bardzo atrakcyjne miejsca właśnie w okresie letnim. Przyjeżdżają do nich licząc właśnie na tzw. łatwy pieniądz, zdobyty dzięki żebractwu. Stąd tak ważne jest, aby właśnie w tym okresie, wzmóc działania zapobiegające temu zjawisku. Tym bardziej ,że samo żebranie nie jest ,zgodnie z polskim prawem, karane, a jedynie nakłanianie ku temu.
Przewidywany koszt akcji to 5 tys. złotych.

Info. Rzecznik Prezydenta

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00