Strona główna » O ratownictwie medycznym w pasie nadmorskim – będzie kontrola w Świnoujściu

O ratownictwie medycznym w pasie nadmorskim – będzie kontrola w Świnoujściu

by Daniel SZYSZ

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim miało dziś miejsce spotkanie poświęcone współpracy zespołów ratownictwa medycznego ze szpitalami, ze szczególnym uwzględnieniem pasa nadmorskiego w okresie letnim. W spotkaniu, które poprowadził wicewojewoda Ryszard Mićko wzięli udział m.in.: Anna Mieczkowska (członek zarządu województwa zachodniopomorskiego), Roman Pałka (dyrektor WSPR), Magdalena Szmajda (dyrektor szpitala miejskiego w Świnoujściu), Beata Kiryluk (starosta kamieński) oraz przedstawiciele prezydenta Świnoujścia i zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Przedmiotem dyskusji były także ostatnie wydarzenia w Świnoujściu, kiedy do wezwania nie dojechała w wyznaczonym czasie karetka pogotowia ratunkowego, czego efektem był zgon pacjenta.

Bezpośrednią przyczyną braku zespołów ratownictwa medycznego, w momencie wezwania do pacjenta, była – wg relacji WSPR – realizacja innych zleceń ratowniczych. Z tego powodu do zlecenia został zadysponowany zespół ratownictwa medycznego z najbliższej miejscowości, czyli z Międzyzdrojów. Do wezwania zadysponowano również jednostkę Państwowej Straży Pożarnej (była na miejscu w czasie 7 min) – uprawnioną do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wg informacji przekazanych przez WSPR, wykorzystano wszystkie możliwe siły i środki Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dostępne w tym czasie w rejonie.

Wicewojewoda Mićko zlecił szczegółową kontrolę akcji ratowniczej – zbadaniem sprawy ma zająć się konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, Grzegorz Jagielski. Temat sprawdzi również zachodniopomorski oddział NFZ – pod kątem właściwego przyjmowania do świnoujskiego szpitala pacjentów dowożonych przez karetki systemu.
– Zwrócę się również do wszystkich szpitali z apelem, by dołożyli wszelkich starań, by przyjmowali wszystkich pacjentów, jacy do nich trafiają – mówił wicewojewoda Mićko – Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy pacjent jest odsyłany do innego szpitala – jedynym wyjątkiem jest konieczność dowiezienia go do ośrodka o wyższej referencyjności.
Wicewojewoda podkreślał także konieczność zapewnienia dostępności do wizyt ambulatoryjnych oraz opieki świątecznej i nocnej w miejscowościach turystycznych.

Dyskusja dotyczyła także rozmieszczenia na terenie województwa karetek pogotowia ratunkowego.
2 świnoujskie zespoły ratownictwa medycznego nie są obłożone pracą ponad normę – tak wynika ze statystyk wyjazdów. Na jedną karetkę przypada średnio 5 wyjazdów na dobę, a w sezonie letnim 6 (dla przykładu zespoły w Kołobrzegu, czy Mielnie wyjeżdżają średnio ok. 8, a w Szczecinie 9-10 razy na dobę). Ilość i miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego są określone w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa zachodniopomorskiego, który jest przygotowywany przez wojewodę i zatwierdzany przez Ministra Zdrowia. W okresie letnim w pasie nadmorskim działają 4 dodatkowe zespoły ratownictwa (w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia w Dziwnowie, Pobierowie, Ustroniu Morskim i Mielnie).
Agnieszka Muchla
Rzecznik prasowy wojewody



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights