XVI MIEDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2014
KONCERT NA ORGANY, HARFĘ CELTYCKĄ I DUDY SZKOCKIE
W piątkowy wieczór (08.08.2014) bardzo interesująco zapowiada się kolejny festiwalowy koncert Świnoujskich Wieczorów Organowych.
Przy organach Steinmeyera z 1927r. w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla zasiądzie Andrzej MIELEWCZYK urodz. 1965r. w Starogardzie Gdańskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Studia muzyki kościelnej ukończył w Berlinie w Erzbischoefliche Kirchenmusikschule, w klasie organów prof. Rolanda M. Stangier i Lothara Knappe oraz w klasie dyrygentury chóralnej prof. Karla-Ludwiga Hechta. Ukończył także studia podyplomowe w Universität der Künste w Berlinie w klasie organów prof. Wolfganga Seifena, uzyskując dyplom w zakresie improwizacji organowej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez prof. prof. H. Vogla, P. Pincemaille`a i W. Seifena. Od 2000 roku jest organistą i chórmistrzem w kościele Herz-Jesu-Kirche oraz kościele St.-Adalbert w Berlinie. Jest kierownikiem artystycznym “Stowarzyszenia Muzyki Kościelnej” i organizatorem koncertów muzyki organowej, kameralnej i chóralnej w berlińskim kościele Herz-Jesu.
Koncertuje we wszystkich krajach Europy. Brał udział w prawykonaniach utworów Piotra Mossa (Paryż). Jako solista występował m.in. z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Koszalińskiej oraz Orkiestrą Opery Dramatycznej w Berlinie. Ma w dorobku archiwalne nagrania radiowe i telewizyjne dokonane dla WDR, ZDF, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Radia Fińskiego, jak również nagrania płyt CV, ostatnio wraz ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem dla wytwórni Wiediscon Records w Zurychu(Szwajcaria). Jest członkiem Jury Międzynarodowego Konkursu Organowego w Zurychu. (Szwajcaria).
Oprócz gry organowej posłuchamy oryginalnej muzyki szkockiej na ciekawych instrumentach, na których zagrają ;
Irena DAVIDSON – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinic. Warsztat muzyczny doskonaliła na kursach mistrzowskich u Susan Mildonian, w III Harp Symposium w Amsterdamie 1998r. oraz w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Wraz z Krakowskim Chórem Kameralnym nagrała płytę CD, zawierającą utwory wokalne z towarzyszeniem harfy. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej, jest także asystentem w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Lindsay DAVIDSON – znany i ceniony na świecie wirtuoz gry na dudach – absolwent Uniwersytetu w Edynburgu. Jest pierwszą w świecie osobą, która ukończyła studia muzyczne gry na tym instrumencie. Program studiów został stworzony specjalnie dla niego. W 1996 r. ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. W 2007 roku uzyskał doktorat w dziedzinie kompozycji. Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną i koncertową, a najważniejszym elementem tej działalności jest komponowanie utworów na dudy i tworzenie repertuaru w tradycji muzyki klasycznej. Jako kompozytor i wykonawca współpracował i koncertował z wieloma orkiestrami w Wielkiej Brytanii i w Polsce, m.in. z the Rogal Scottish National Orchestra, Scottish Chaber Orchestra, Orkiestrą Kameralną „Amadeusz”, z Jerzym Maksymiukiem i Krzesimirem Dębskim. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, USA i Wenezueli. Od 1992 r. nosi honorowy tytuł Clan Piper (dudziarz klanowy), a w latach 1987-2001 pełnił funkcję Town Piper to Linlithgow, czyli był honorowym dudziarzem swego rodzinnego miasta. W 2003 r. wydał CD Philharmonic Bagpipes zawierającą jego kompozycje na dudy i orkiestrę smyczkową.
W programie koncertu utwory J.N. HUMMELA, J.S. BACHA, A. MIELEWCZYKA i L. DAVIDSONA
Początek koncertu godz. 19-ta.