Świnoujście po raz 44 gościć będzie legendarny festiwal FAMA. Spotkanie ponad 300 młodych artystów trwać będzie od 15 do 30 sierpnia br. Programowi wydarzenia i atrakcjom czekającym na widzów poświęcona została konferencja prasowa, w której dziś, we wtorek, 11 sierpnia br. udział wziął wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż.
Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA odbywa się od 1965 roku w Świnoujściu. Jedynie w latach 1978-1982 z powodu braku zgody władz festiwal nie odbył się. Jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jest także jedynym w Polsce artystycznym wydarzeniem interdyscyplinarnym, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, performance art, plastyków, literatów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów.
– To jeden z najstarszych festiwali w Polsce. To prawie pół wieku cennej sztuki, która odbywa się w gościnnym Świnoujściu. Impreza co prawda wiekowa, ale wciąż młoda duchem, dlatego wierzę, że każdy znajdzie w programie coś atrakcyjnego – powiedział wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż.
Celem festiwalu jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji. Program Famy to prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe w poszczególnych dziedzinach oraz prezentacja wybitnych artystów sceny polskiej i światowej.
– Tegoroczna edycja co prawda rodziła się w bólach, ale ze szczęśliwym końcem. Program dopięty jest na ostatni guzik. Emocji na pewno nie zabraknie – powiedział prezes „Alma Art” Bodek Bojczuk, organizator festiwalu.
Nad sekcjami warsztatowymi czuwają pedagodzy, m.in.: pianista i kompozytor Janusz Grzywacz, wiolonczelista i dyrygent Adam Klocek, jazzman Włodek Pawlik, wokalistka Anna Serafińska, fotograf Tomek Sikora, artysta kabaretowy Władysław Sikora, reżyserzy i aktorzy teatralni – Marek Kościółek, Jarek Filipski, Bibianna Chimiak, Piotr Starzyński, pisarz Darek Foks, tancerze Jarek Staniek i Emil Kępski, artysta plastyk i performer Jarosław Koziara, krytyczka sztuki Magda Ujma, pisarz i dziennikarz Artur Daniel Liskowacki, dziennikarka radiowa Katarzyna Wolnik-Sayna.
– Spotykamy się 44 raz, za rok jubileusz. Fama związana jest ze świnoujskim amfiteatrem, który doczekał się pełnej modernizacji i zadaszenia. Życzyłbym sobie, aby FAMA nadal zmieniał asie jak zmienia się nasz amfiteatr. W tym roku co ważne festiwal dociera do obu części miasta – wspomniał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Artyści związani z FAMĄ od lat tworzą wyjątkowe środowisko, którego współpraca zawiązana podczas festiwalu daje owoce w realizacji przedsięwzięć artystycznych dostrzeganych w całym kraju, a w ostatnim czasie nawet na świecie. Uczestnicy FAMY zwyciężają w najważniejszych konkursach w dziedzinie kultury: ”Paszporty” Polityki, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu, a wielką rodzinę festiwalu tworzą tacy artyści jak: Marek Grechuta, Magda Umer, Zespół Raz Dwa Trzy, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Jacek Kaczmarski, oraz wielu innych.
– FAMA to ponad 90 wydarzeń. To jedyne takie w Polsce przedsięwzięcie interdyscyplinarne i edukacyjne. Otwieramy się nim na różne dziedziny sztuki i środowiska artystyczne. Świnoujski festiwal to zdecydowanie miejsce weryfikacji ich możliwości. To miejsce współpracy i wymiany pomiędzy jej uczestnikami oraz platforma nawiązywania nowych kontaktów i realizacji ciekawych projektów – wyliczała dyrektor artystyczna FAMY Alicja Sawicka.
WYDARZENIA SPECJALNE FAMY 2014:
• Koncert premierowy „Laboratorium muzyki”, w którym obok uznanych twórców zaprezentują się również debiutanci, soliści i zespoły wykonujące muzykę poważną, jazzową, elektroniczną, eksperymentalną, improwizowaną. W koncercie weźmie udział między innymi Adam Klocek – laureat tegorocznej nagrody Grammy.
• Koncert zespołu Vołosi – jeden z najlepszych polskich zespołów ludowych, Laureaci wszystkich nagród (regulaminowych i pozaregulaminowych) festiwalu Nowa Tradycja 2010.
• Koncert Skubasa z zespołem – śpiewał w projektach Smolika, teraz idzie własną, akustyczna drogą.
• Koncert pianisty Marcina Maseckiego – Laureat Paszportu Polityki 2013 w kategorii Muzyka Popularna.
• Koncert Finałowy „Podaruj nam trochę słońca” – Wydarzenie z udziałem Ewy Bem, pierwszej damy polskiego jazzu, przygotowane przez uczestników sekcji wokalnej.
• Projekt „Miejsca literatury” – Gośćmi Famy będą m.in. Marian Pilot, Filip Springer i Bohdan Zadura.
• Wystawa „Habitat” – Prezentacja prac studentów i absolwentów szkół artystycznych, skupionych wokół tematu: dom, przestrzeń osobna, własna
• Projekt „re:Warszów” – Cykl warsztatów i wydarzeń sekcji animacji kultury adresowanych do mieszkańców Świnoujścia
Więcej o tegorocznej FAMIE znajdą państwo na stronie:http://fama.org.pl.
W roku 2014 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przekazał na jego organizację 18 tysięcy złotych oraz ufundował główną nagrodę finansową w przedsięwzięciu „Trójząb Neptuna”.
Info, foto WZP