Strona główna » Zapraszamy na Sail Świnoujście do Szkoły Pierwszej Pomocy i na pokazy ratownictwa wodnego

Zapraszamy na Sail Świnoujście do Szkoły Pierwszej Pomocy i na pokazy ratownictwa wodnego

by Daniel SZYSZ

Już w najbliższy, wydłużony weekend, (15-17.08), turyści i mieszkańcy Świnoujścia będą mogli obserwować widowiskowe pokazy ratownictwa wodnego! W piątek, sobotę i w niedzielę, w ramach projektu Bezpieczna Plaża, realizowanego przez WOPR i spółkę Polskie LNG, na Wybrzeżu Władysława IV w Świnoujściu odbędzie się kolejna edycja Szkoły Pierwszej Pomocy w ramach projektu Bezpieczne Miasto.

– Szkoła adresowana jest do osób w każdym wieku i koncentruje się na promocji bezpieczeństwa na plażach. Zajęcia z umiejętności udzielania pomocy osobie tonącej, udzielania pierwszej pomocy, w tym zadławienia, zatrzymania krążenia i defibrylacji, prowadzić będą profesjonalnie przygotowani ratownicy i instruktorzy. Podczas zajęć wykorzystywane będą m.in. deski ortopedyczne, manekiny i sprzęt pierwszej pomocy, m.in. automatyczny defibrylator, fantomy dziecka, osoby dorosłej i niemowlęcia, pasy ratownicze, rzutki i charakterystyczne, podręczne pomarańczowe boje ratowników. – powiedział Apoloniusz Kurylczyk, Dyrektor WOPR.

Uczestnicy Szkoły Pierwszej Pomocy będą zbierać punkty za każde poprawnie wykonane zadanie. Podczas wieczornego podsumowania zajęć, każdorazowo około godz. 16, najlepsi otrzymają nagrody. Szkoła Pierwszej Pomocy to jednak nie tylko szkolenia i rywalizacja, ale również projekt, dzięki któremu mieszkańcy i turyści będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o budowie terminalu LNG.

– Zorganizowany będzie bowiem szereg konkursów edukacyjnych, które przybliżą tematykę bezpieczeństwa technologii i przyszłego funkcjonowania terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego – powiedział Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

W najbliższy weekend, oprósz Szkoły Pierwszej Pomocy, odbędą się także pokazy ratowników z Grupy Interwencyjnej WOPR. – Zademonstrujemy techniki  udzielania  pomocy w najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach, jakie mogą zdarzyć w Kanale Piastowskim. Wykorzystamy w tym celu profesjonalny sprzęt ratowniczy, m.in. skuter WOPR ze specjalną platformą dla poszkodowanego, łodzie ratownicze typu RIB. Celem tych pokazów będzie przybliżenie technik udzielania pomocy osobie tonącej w wodach kanału. Chodzi o zademonstrowanie sposobów pomocy właśnie w tym akwenie ze względu na to że mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami w Świnoujściu. – dodał Apoloniusz Kurylczyk.

Projekt bezpieczna Plaża jest częścią programu Bezpieczne Miasto, realizowanego przez spółkę Polskie LNG. Jego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Współpracując z Fundacją Zawsze Bezpieczni, spółka podzieliła program na trzy moduły: „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”. Moduł szkolny jest już na ukończeniu. W 141 klasach 10 szkół w Świnoujściu zorganizowano zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – łącznie dla 2238 uczniów. Placówki zostały także wyposażone w sprzęt ratujący życie. Moduł dotyczący służb jest również w zaawansowanej fazie. Odbyły się m.in. kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dla 60 pielęgniarek, głównie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Kolejne profesjonalne zajęcia przewidziane są dla ratowników medycznych i strażaków. Zaplanowano seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych zostanie 60 strażaków ochotników z OSP.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska