Nie sposób było dziś nie zauważyć w centrum miasta grupy żebraków którzy zajęli miejsca w kilku najbardziej uczęszczanych punktach.
Przeważały dzieci które zostały wyposażone w harmoszki, kartoniki zabazgrane – apelem o wsparcie – najlepiej w formie pieniężnej i inne gadżety.
Pieczę nad nimi stanowili dorośli, kobieta i mężczyzna….kobieta pilnowała, żeby dzieci się nie obijały i cały czas grał prosząc przy tym o wsparcie.
Kiedy któreś z dzieci chciało się schować w cień i odpocząć spotykało się ze stekiem wyzwisk i krzykiem od kobiety która siedział opodal w cieniu i nażerała się przysmakami.
Mężczyzna za to, zachowywał się bardziej incognito, krążył niezauważalny i tylko co jakiś czas sprawdzał ile jest pieniędzy w kubeczkach, jak było już co nieco to zabierał wszystko przesypując wszystko do zawieszonej na ramieniu saszetki.
Procederem tym powinny się zająć organa ścigania, gdyż natarczywe żebractwo lub nagabywanie innych ( szczególnie przez nieletnich) jest już wykroczeniem i można otrzymać mandat lub sprawa może trafić do sądu.
Świnoujście przeciwdziała od dwóch sezonów zjawisku żebractwa pod hasłem „Stop – zastanów się czy pomogłeś” jest to kampania informacyjna Miasta Świnoujście przeciwdziałająca zjawisku żebractwa. Głównym celem projektu jest dotarcie z przesłaniem do tych, którzy dają pieniądze. W dużym stopniu to od nich zależy przecież czy żebrzące osoby będą miały po co wychodzić na ulicę.
Ważne, aby uświadomić mieszkańcom i turystom, że wręczanie nawet najmniejszych kwot wyrządza żebrzącym krzywdę (niejednokrotnie są przymuszani do tego procederu przez innych) oraz uczy, że nie warto w przyszłości podejmować normalnej, legalnej pracy, ponieważ o wiele prościej jest zdobyć pieniądze na ulicy.
[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152658258416974.1073742652.283752206973&type=1/” width=”550″/]