W przedłużony weekend (15-17.08), w Świnoujściu, podczas regat Sail Świnoujście turyści i mieszkańcy Świnoujścia mieli okazję wziąć udział w imprezie zorganizowanej przez Polskie LNG i WOPR. W piąek, sobotę i w niedzielę na Wybrzeżu Władysława IV w Świnoujściu na wysokości Kapitanat Portu odbywały się pokazy ratownictwa wodnego.
Realizowali je ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR, którzy przy wykorzystaniu motorówki, skutera i podręcznego sprzętu ratowniczego pokazywali jak udziela się pomocy w najbardziej prawdopodobnych wypadkach jakie mogą się wydarzyć w Kanale Piastowskim (m.in. wywrócenie się kajaka czy wpadnięcie do wody z nabrzeża osoby pod wpływem alkoholu).
Ratownicy podkreślali, że najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol. W niedzielę, pokazy ratownictwa wodnego były wzbogacone udziałem funkcjonariuszy policji Komendy Miejskiej w Świnoujściu, którzy współpracują z ratownikami WOPR i wspólne uczestniczą w akcjach ratowniczych. Policjanci zademonstrowali możliwości posiadanego przez nich sprzętu motorowodnego. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. desant z motorówki do osoby poszkodowanej. Pokazom ratownictwa wodnego i udzielania pomocy osobom poszkodowanym towarzyszyły zajęcia w ramach projektu Bezpieczne Miasto – Bezpieczna Plaża. Całość imprezy zlokalizowana była obok sceny festiwalu Wiatrak Świnoujście.
W zajęciach edukacyjnych aktywny udział brały całe rodziny spacerujące nabrzeżem. W piątek, sobotę i niedzielę, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, udział w konkursach i pokazach wzięło blisko 100 zespołów, byli to i turyści wypoczywający w Świnoujściu, jak i mieszkańcy miasta wraz ze swoimi pociechami.
Zespoły składające się z członków rodziny zdobywały wiedzę jak posługiwać się podręcznym sprzętem ratunkowym oraz jakie są zasady bezpiecznej kąpieli na kąpielisku. Nie zabrakło także informacji dotyczących procesu magazynowania gazu i zasad bezpiecznego przeładunku gazu ze statków – wiedza ta jest związana z faktem budowy w Świnoujściu (w dzielnicy Warszów) terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dzięki któremu wydatnie wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zespoły gromadziły punkty na kartach zadań, a najlepsi otrzymywali nagrody na zakończenie każdego dnia. Codziennie zajęciom na nabrzeżu towarzyszyły pokazy ratownictwa wykonywane przez profesjonalistów. Po ich zakończeniu pierwszej pomocy przedmedycznej, udzielali członkowie drużyn biorących udział w zajęciach.
Zajęcia w ramach projektu Bezpieczne Miasto – Bezpieczna Plaża, będącego jednym z elementów współpracy pomiędzy WOPR i spółką Polskie LNG odbywać się będą również w kolejne weekendy wakacji. Już w przyszły weekend na plaży w Świnoujściu, na wyspie Wolin; tuż obok powstającego terminalu LNG, będziemy mogli doskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieć się ciekawych informacji dotyczących powstającego nieopodal terminalu.
Zapraszamy do udziału i do zobaczenia w Świnoujściu już w następny weekend!