Świnoujscy policjanci apelują do wszystkich starszych osób o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi. W ostatnich dniach do funkcjonariuszy zaczęły docierać sygnały, że w Świnoujściu pojawili się oszuści, którzy próbują wykorzystać łatwowierność seniorów i okraść ich z oszczędności życia.
Co jakiś czas informujemy i przestrzegamy o przestępcach, którzy wzbogacają się, wykorzystując przy tym dobroć i łatwowierność osób starszych. Mechanizm działania oszustów metodą na „wnuczka” jest za każdym razem taki sam. Oszuści wybierają z książki telefonicznej numer i dzwonią podając się za krewnych. Odbieramy telefon, a rozmówca pyta, czy go poznajemy. Okazuje się, że dzwoni wnuczek, córka, synowa lub ktoś z grona znajomych.
Podczas rozmowy proszą o pożyczkę, odwołując się do przykrych zdarzeń losowych (zepsuł się samochód, mieli wypadek, itp.). Następnie informują ofiarę, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i po ich odbiór wysyłają swojego znajomego lub kuriera. W ten sposób starsze osoby przekazują pieniądze zupełnie obcym osobom sądząc, że robią przysługę krewnemu. Przekonało się o tym już wiele starszych osób w Polsce, które oszustom podającym się za ich krewnych, oddawały oszczędności całego życia.
W ostatnich dniach do funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zaczęły docierać sygnały, że w naszym mieście pojawili się oszuści, którzy próbują wykorzystać łatwowierność seniorów i ich okraść. Do kilku starszych osób dzwoniła kobieta, podająca się za córkę, pilnie potrzebująca gotówki. Zapytana o zmieniony głos, tłumaczyła się katarem. „Córka” prosiła, by nie odkładać telefonu i cały czas podtrzymywała rozmowę. Jedna z osób, która odebrała taki telefon i nabrała podejrzeń co do wiarygodności prowadzącej z nią rozmowę krewnej, szybko zdemaskowała oszustkę, pytając o drugi człon jej nazwiska. Jej odpowiedzią było szybkie zakończenie rozmowy. Kilka straszych osób ze Świnoujścia nie dało się oszukać podszywającym się za członka rodziny osobom.
W większości przypadków seniorzy padają ofiarą oszustw na tzw. „wnuczka”. Zdarzają się też inne. Oszuści, aby wyłudzić pieniądze, podają się za pracowników gazowni, zakładu energetycznego lub też innej firmy świadczącej jakieś usługi typu wymiana okien.
By poszerzyć wiedzę seniorów w tym zakresie i skutecznie zapobiec popełnieniu przestępstw na ich szkodę, świnoujscy policjanci radzą co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
• Daj sobie czas do namysłu – rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka czy inną bliską osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.
• W przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić, oddzwonić do niego w celu uzyskania pewności, że telefonująca osoba jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą Państwo narażeni na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.
• Jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko tej osobie, która zwraca się z do nas z prośbą, a nie przysłanym przez nią znajomym. Najlepiej robić to w obecności innego członka rodziny lub kogoś ze znajomych. Nie przekazujemy gotowki żadnym obcym osobom – znajomym krewnego, kurierowi.
• Nie otwierajmy drzwi do mieszkania ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał z domofonu osobom, których nie znacie. Jeśli podają się za pracownika instytucji np. administracji, gazowni, elektrowni, firmy wymieniającej okna – zadzwońmy do niej i upewnijmy się, czy rzeczywiście przysłała do Was swojego przedstawiciela. Dobrze byłoby, aby numery do danej instytucji wcześniej ustalić i spisać np. z rachunków. Ważne jest, aby nie prosić o nie osób, które chcą się dostać do naszego mieszkania.
• Wpuszczając do domu obcą osobę, nie zostawiajmy jej nawet na chwilę samej. Pukający często prosi o szklankę wody i wchodzi za Wami do mieszkania, idzie do kuchni, a w tym czasie druga osoba, dla Was zupełnie niewidoczna, zagląda do znanych powszechnie schowków np. w szafach, do pościeli, ręczników, ubrań lub pod książki.
• W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!
Pracowników banków prosimy o zwracanie uwagi na osoby starsze, które chcą podjąć znaczną kwotę pieniędzy lub wykonać przelew krajowy albo za granicę oraz informowanie ich o możliwości oszustwa.
Świnoujscy policjanci, apelując do starszych osób o ostrożność, kierują ten apel również do ich najbliższych, aby uczulili seniorów na tego typu sytuacje.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska