Strona główna » Polskie urzędy w obliczu e-rewolucji

Polskie urzędy w obliczu e-rewolucji

by Daniel SZYSZ

Nowe dowody osobiste, zniesienie obowiązku meldunkowego, zmienione przepisy dotyczące rejestru wyborców – polscy urzędnicy przygotowują się obecnie do obsługi nowoczesnych systemów informatycznych, mających od przyszłego roku usprawnić pracę administracji i ułatwić obywatelom załatwianie urzędowych spraw. O wyzwaniach związanych z rozwojem polskiej e-administracji rozmawiać będą uczestnicy VIII Zachodniopomorskiego Konwentu Informatyków i Administracji, który odbędzie się 18-19 września w Luboradzy. Organizato-rem wydarzenia jest Technopark Pomerania.
Nowy dowód osobisty niezawierający informacji o miejscu zameldowania, o którego wydanie będzie można wnioskować na terenie całego kraju niezależnie od miejsca zamieszkania, moż-liwość elektronicznego załatwienia spraw w urzędzie przez całą dobę bez wychodzenia z do-mu czy uproszczone procedury administracyjne – to zmiany, które mają ułatwić życie obywa-teli. Ma je zagwarantować projekt pl.ID – jeden z największych polskich programów rządo-wych, mający na celu unowocześnienie systemów informatycznych, w których prowadzone były rejestry PESEL oraz dowodów osobistych. W jego ramach przebudowane zostaną do-tychczasowe polskie rejestry publiczne, na bazie których powstanie jeden, zintegrowany i nowoczesny System Rejestrów Państwowych.
„W każdym polskim urzędzie będą obowiązywać te same procesy, dzięki czemu obywatel nie zgubi się w gąszczu procedur i dokumentów. Koniec z dublowaniem informacji i dostarczaniem wielu dokumentów – urzędnik sam znajdzie potrzebne informacje w systemie” – wyjaśnia Mariusz Andryszak, dyrektor Oddziału Regionalnego Technoparku Pomerania.

konwent_1
W związku ze zniesieniem obowiązku meldunkowego konieczne będą również nowe przepisy dotyczące rejestru wyborców. Obecnie prawo udziału w wyborach przysługuje osobom za-mieszkałym na terenie danej gminy, które znajdują się w stałym rejestrze wyborców – „Po zniesieniu obowiązku meldunkowego nie będzie urzędowego wykazu mieszkańców gminy, dlatego konieczne będą zmiany w przepisach dotyczących rejestru wyborców” – dodaje Ma-riusz Andryszak.
Uczestnikom VIII Zachodniopomorskiego Konwentu Informatyków i Administracji przed-stawione zostaną również m.in. źródła finansowania projektów informatycznych w perspek-tywie budżetowej 2014-2020, portal eRegion – oferujący pełny dostęp do wytworzonych przez Urząd Marszałkowski danych i analiz dotyczących sytuacji społeczno-gospodarczej regionu oraz założenia nowej dyrektywy unijnej INSPIRE (Infrastruktura Informacji Prze-strzennej w Europie), której celem jest ułatwienie i przyspieszenie dostępu do danych o tema-tyce środowiskowej oraz zwiększenie możliwości ich porównywania w ramach krajów Unii Europejskiej. W konwencie udział wezmą także przedstawiciele Klastra.it, którzy przedstawią urzędnikom możliwości wspierania pracy administracji przez regionalne firmy IT oraz zapre-zentują projekt Open-data.org.pl, wykorzystujący dane publiczne do tworzenia aplikacji mo-bilnych i rozwiązań informatycznych ułatwiających życie mieszkańców regionu.
Konwenty informatyków i pracowników administracji organizowane przez Technopark Po-merania to cykliczne spotkania, służące wymianie informacji i najlepszych praktyk. Odbywają się corocznie w 4 województwach – śląskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim – a w tym roku po raz pierwszy także w województwie podkarpackim. „Formuła konferencji przyjęła się na stałe w tych regionach kraju i jest wsparciem dla informatyków administracji. Konwenty służą podnoszeniu poziomu ich wiedzy oraz integracji środowiska informatyków i osób odpowiedzialnych za rozwój e-administracji” – wyjaśnia Andrzej Fete-rowski, prezes Technoparku Pomerania.
W spotkaniach – obok samorządowców – aktywnie uczestniczą także przedstawiciele biznesu IT. Firmy partnerskie opowiadają o najnowszych trendach, prezentują rozwiązania i techno-logie, a także włączają się w dyskusje tematyczne programu konwentów. Patronaty honorowe nad konwentami objęli: Minister Gospodarki, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobo-wych, Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz marszałkowie województw i wojewodowie: kujawsko-pomorskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz podkarpackiego. Więcej informacji na stronie: www.konwent.spnt.pl
Technopark Pomerania – zarządzany przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny – jest kluczową dla Szczecina i województwa zachodniopomorskiego organizacją, wspierającą rozwój innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki nowoczesnej i roz-budowywanej infrastrukturze oraz kompleksowym programom wsparcia, w parku naukowo-technologicznym tworzone są najlepsze warunki dla dynamicznego rozwoju firm na różnych etapach rozwoju – od początkujących start-up’ów, do przedsiębiorstw już funkcjonujących na rynku. Technopark doradza także polskim samorządom w realizacji projektów, rozwijających ich systemy i sieci informatyczne. Wspiera instytucje i firmy w pozyskiwaniu środków ze-wnętrznych na projekty IT, a także rozwija kompetencje samorządowych specjalistów IT oraz ich współpracę z biznesem poprzez organizację specjalistycznych szkoleń, audytów bezpie-czeństwa i ochrony danych osobowych oraz konwentów informatyków i administracji.
Więcej informacji na: www.technopark-pomerania.pl

Kontakt:
Mariusz Andryszak: e-mail: mandryszak@spnt.pl, tel. 797 599 363.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights