Strona główna » Stałe połaczenie nabiera konkretów

Stałe połaczenie nabiera konkretów

by Daniel SZYSZ

Firma URS Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wygrała przetarg nieograniczony na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego budowy tunelu. To dokument niezbędny do ogłoszenia przetargu na budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”.

W przetargu starowało 10 oferentów z Polski, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii i Włoch. Wysokość ofert była bardzo zróżnicowana; od około 1,7 mln złotych do nawet ponad 10 mln złotych brutto. URS Polska Sp. z o.o. zaproponowała cenę nieco ponad 3 mln 281 tys. złotych.

– Oprócz ceny były jeszcze inne kryteria,– mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Komisja przetargowa zwracała uwagę na doświadczenie firm w realizacji tego typu projektów.

URS Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie to przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, z dużym doświadczeniem projektowym, świadczące usługi inżynieryjne, budowlane i techniczne. Pierwsze przedstawicielstwo firmy w Polsce powstało w 1996 roku. Dziś ma biura w sześciu polskich miastach. Spółka zaprojektowała m.in. część trójmiejskiej sieci SKM, fragmenty A4 i S8, opracowała raporty i badania terenowe w zakresie gazu łupkowego.

W przypadku stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, firma będzie miała za zadanie opracować projekt, wykona prace geologiczne, sporządzi dokumentację hydrogeologiczną i geologiczno-inżynierską dla tunelu jednorurowego oraz przygotować specyfikację techniczną określającą warunki wykonania i odbioru robót budowlanych.

Od chwili podpisania umowy na wykonanie zlecenia będzie miała rok. Aktualnie trwa jeszcze procedura odwoławcza od wyniku przetargu. Dopiero po jej zakończeniu Miasto będzie mogło podpisać umowę z wybranym wykonawcą programu.

Koszt przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego budowy tunelu zostanie w 85 procentach pokryty ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu „Prace przygotowawcze związane z usprawnieniem połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu”. Zajął on pierwsze miejsce na liście rankingowej projektów (oś priotytetowa II rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej) skierowanych do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Województwie Zachodniopomorskim.

W najbliższy piątek 26. Września 2014 r. na pokładzie promu typu „Bielik” marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpiszą umowę na dofinansowanie dokumentacji programu funkcjonalno-użytkowego budowy tunelu.

Docelowo budowa stałego połączenia miałaby być być sfinansowana przez administrację rządową ze środków zarządzanych centralnie.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights