Strona główna » Akcja porządkowania cmentarzy przez uczniów.

Akcja porządkowania cmentarzy przez uczniów.

by Daniel SZYSZ

Kształtowanie lokalnej świadomości historycznej poprzez udział uczniów Gimnazjum Publicznego nr 3 im. Orła Białego w Świnoujściu wraz z przedstawicielami Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda
w akcji porządkowania zabytkowych cmentarzy ewangelickich i pomnika lotników na wyspie Karsibór.

gp3

Historia regionalna i lokalna ze względu na swoje liczne walory jest elementem szkolnej edukacji historycznej także w naszym gimnazjum. Tereny pogranicza mają swoją niewątpliwą specyfikę. Istnieje stosunkowo łatwa możliwość współpracy na rzecz własnego regionu i kontynuowania przyjaźni.
Obecnie historia regionalna jako postulat historyczny odgrywa coraz większą rolę
w praktyce szkolnych placówek miasta Świnoujścia. Jego realizacja służy pogłębianiu lokalnej świadomości historycznej dzieci i młodzieży. Zjawiska związane z włączaniem przeszłości do aktualnej świadomości uczniów poprzez informacje, wyobrażenia, opinie, poglądy, mity, stereotypy, wartości, symbole, a także zachowania mają swoje urzeczywistnienie poprzez udział naszych uczniów w corocznych pracach porządkowo-odkrywczych na zabytkowych cmentarzach ewangelickich i przy pomniku lotników alianckich.

W miniony czwartek (30.10.2014r.) na zabytkowych cmentarzach karsiborskich miało miejsce kolejne ich porządkowanie. Wzięło w nim udział 60 uczniów i kilku absolwentów GP3 oraz przyjaciele z Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda. Po wykonaniu wycinki samosiejek wyeksponowaliśmy zdobienia wykonane ręcznie przez kowala – artystę ponad 200 lat temu! Nasze dokonania zarówno te precyzyjne, takie jak: składanie tablic nagrobnych, układanie ornamentów zdobniczych ogrodzeń, jak i typowo porządkowe – zbieranie gałęzi, grabienie liści, podejmowanie metalowych ogrodzeń z ziemi są niezbędne w celu zachowania pamięci o dawnych mieszkańcach naszego regionu. Prace o podobnym charakterze podjęliśmy także na terenie okalającym pomnik alianckich lotników z okresu II wojny światowej. Atmosfera spotkań odbywających się w ramach wolontariatu sprzyjała refleksji i zadumie. Podsumowaniem działań młodzieży była chwila ciszy przy palących się na grobach zniczach.

gp3

W imieniu własnym dziękuję swoim uczniom za dojrzałą postawę, a w imieniu uczniów – składam serdeczne podziękowania panu prezydentowi Januszowi Żmurkiewiczowi za udzielenie wsparcia logistycznego i zapewnienie przejazdu wszystkim uczestnikom akcji oraz panu Piotrowi Piwowarczykowi za życzliwość i wsparcie w realizacji naszego przedsięwzięcia i podjęcie nas poczęstunkiem.
Ryszard Moroch
info GP 3 nauczyciel



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska