Strona główna » Kolizja i co dalej?

Kolizja i co dalej?

by Daniel SZYSZ

Na naszych ulicach przybywa samochodów. Niestety oznacza to, że coraz łatwiej o kolizję. Może się ona przytrafić każdemu, nawet najlepszemu kierowcy. Co należy zrobić, jeśli do niej dojdzie? Czy zawsze trzeba wzywać policję? Czy przestawić utrudniające ruch samochody i jak właściwie oznakować miejsce zdarzenia?

Kiedy dojdzie do kolizji, czyli zdarzenia mającego związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie ma obowiązku wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach. Pamiętajmy także, że każdorazowo powinniśmy wezwać Policję, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, iż jeden z uczestników kolizji znajduje się w pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego lub mamy zastrzeżenia, co do pochodzenia pojazdu i okazanych lub nieokazanych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia).

Jeśli ocena jest jednoznaczna i uczestnicy stłuczki zgadzają się co do sprawcy, można poprzestać na spisaniu oświadczenia. Powinno ono zawierać dane osobowe kierowców biorących udział w zdarzeniu, numer prawa jazdy sprawcy oraz wymienione w nim kategorie i dane z polisy. Ważny jest dokładny opis zdarzenia. Należy podać, gdzie i w jakim czasie miało ono miejsce. Sprawca powinien przytoczyć, w jaki sposób doszło do kolizji (np.: wykonując manewr skrętu w lewo z ulicy X w ulicę Y, nie ustąpiłem pierwszeństwa pojazdowi marki…). Oświadczenie powinno obejmować także szczegółowy opis uszkodzeń, jakich doznały pojazdy uczestniczące w kolizji. Sprawca musi w piśmie dobrowolnie przyznać się do winy. Z oświadczeniem należy zgłosić się do ubezpieczyciela, informując o zdarzeniu.

Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna. W takiej sytuacji należy wezwać Policję. Funkcjonariusze posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów. Należy pamiętać, że uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy.

Obowiązkiem uczestników kolizji jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział, by nie nie powodowały zagrożenia lub tamowania ruchu drogowego. Uwaga! Nie wolno tego robić, gdy miał miejsce wypadek i są osoby ranne! Uczestnicy kolizji mogą zaznaczyć na jezdni miejsce usytuowania kół pojazdów uczestniczących w zdarzeniu ( np. kredą, kawałkiem cegły), warto zrobić zdjęcia (np. telefonem komórkowym), uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu.
Kiedy usunięcie pojazdu nie jest możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Na obszarze zabudowanym trójkąt umieszczamy za pojazdem w odległości metra. Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach, poza obszarem zabudowanym, w odległości od 30-50 m od pojazdów.

Policjanci określą winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, zostanie skierowany wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu, działającego na obszarze, na którym zaistniała kolizja.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00