Ofiarami oszustów wyłudzających pieniądze są przede wszystkim ludzie starsi. Przestępcy wybierają z książki telefonicznej numery osób których imię wskazuje na zaawansowany wiek. Dzwoniąc do starszej pani czy pana podają się zwykle za osoby bliskie. Kiedy już się uwiarygodnią w oczach seniora, proszą o szybką pożyczkę zwykle jakieś dużej kwoty pieniędzy pod legendą wypadku czy okazyjnych zakupów. Po odbiór gotówki ma przyjść znajomy. Oszuści wiedzą, że starsi ludzie swoje oszczędności życia trzymają zwykle w domu.
Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy starsi ludzie do których dzwonią oszuści sami nieopatrznie opowiadają o tym gdzie mieszkają , ile mają lat, czy są w domu sami, ile mają oszczędności. Sprawcy bez najmniejszych skrupułów uzyskują informacje, które następnie wykorzystują do przestępczego procederu.
Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce starszych osób, które nie potrafią odmówić pomocy innym.
Czasem nie wybudzając u nich żadnych podejrzeń wypytują o ważne dla nich informacje.
Policja po raz kolejny przypomina:
– zawsze kierujmy się zasadą „ ograniczonego zaufania”,
-w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
-skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji , która miała być powodem pożyczki,
-pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, . uczulmy seniorów aby nie podawali swoich danych , nie mówili, gdzie mieszkają, ile mają pieniędzy, że są w mieszkaniu sami itp.
-ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
-zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy – natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
-zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję. Rozmawiajmy z bliskimi o tego rodzaju oszustwach.
Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowoduje, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.
115
previous post