Strona główna » Nie daj się nielegalnie wyrzucić z mieszkania!

Nie daj się nielegalnie wyrzucić z mieszkania!

by Daniel SZYSZ

Istnieje wiele sposobów nękania lokatorów przez właścicieli kamienic. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy prawowici właściciele posesji, stosując środki o charakterze represyjnym, usuwają lokatorów. Dlatego wciąż niezbędna pozostaje edukacja w zakresie świadomości dotyczącej przestępstw i wykroczeń w obszarze niezgodnego z prawem usuwania lokatorów wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Świnoujscy policjanci, chcąc zapobiegać tego typu praktykom, edukują w tym zakresie mieszkańców naszego miasta.

Prawowici właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych niejednokrotnie usiłują nielegalnie usunąć stamtąd mieszkańców. W tym celu posuwają się do stosowania takich środków, jak odcięcie prądu, wody, zalewanie mieszkań, murowanie drzwi, okien, niszczenie schodów, rozrzucanie robactwa, głuche telefony czy chociażby dzwonki do drzwi w środku nocy albo podrzucanie petard. Właśnie tym zajmują się tzw. „czyściciele” – osoby wynajęte przez właścicieli kamienic do nękania lokatorów. Jest to definiowane jako stalking, czyli złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu.

Senat obecnie przygotowuje projekt, mający na celu zwiększenie ochrony nękanych lokatorów.
Dotychczas artykuł 191 kodeksu karnego dotyczył wyłącznie ofiar przemocy fizycznej, jednak wprowadzone zmiany przewidują sankcje w stosunku do stosowania przemocy tzw. pośredniej. Dzięki temu, działania właścicieli kamienic bądź tzw. „czyścicieli”, staną się oddzielnym przestępstwem , które będzie surowo karane (do 3 lat pozbawienia wolności).

W związku z coraz częstszym problemem usuwania lokatorów, poprzez stosowanie przez właścicieli budynków czy posesji środków o charakterze represyjnym, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu włączając się do akcji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, edukują jak sobie poradzić z występującym problemem i sprawnie reagować na tego rodzaju przestępstwa.

Istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z powyższym problemem. Przede wszystkim nie daj się zastraszyć, gdyż prawo jest po Twojej stronie.
Z właścicielem budynku należy walczyć metodami administracyjnymi, natomiast z pozostałymi mieszkańcami współpracować. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest powiadomienie odpowiednich służb. Można też udać się po poradę do adwokata, który wskaże kroki, jakie należałoby podjąć (pierwsze konsultacje często są darmowe).

Gdzie jeszcze można uzyskać pomoc?

– najbliższa jednostka Policji numer telefonu 997 lub 112
– Rzecznik Praw Obywatelskich – Aleja Solidarności 77, 00-090 Warszawa, tel. 22 55 17 700, infolinia obywatelska 800 676 676, biurorzecznika@brpo.gov.pl

Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu umieszczają na tablicach ogłoszeń budynków, posesji, urzędów ulotki, które z pewnością pomogą rozpoznać i w razie potrzeby rozwiązać opisany problem.
W razie jakichkolwiek pytań oraz wątpliwości, prosimy o kontakt telefoniczny z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych st. asp. Dawidem Woźnickim pod numerem telefonu 511-860-945.

Oficer prasowy KMP w świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00