Strona główna » To już po raz 20 – Wybieramy „WYSPIARZA ROKU 2014”

To już po raz 20 – Wybieramy „WYSPIARZA ROKU 2014”

by Daniel SZYSZ

Trwa ogłaszana przez nas akcja wyboru wyjątkowej osoby mieszkającej na polskich wyspach, która z uwagi na swoje szczególne, powszechnie uznane zasługi, czy też dokonania w 2014 r. godna jest zdobycia zaszczytnego tytułu „WYSPIARZ ROKU 2014”. W zapowiadanym terminie do 26 stycznia, czekaliśmy na osobiste lub za pośrednictwem poczty zgłoszenia kandydatów do tego tytułu. Lista pięciu kandydujących osób została zamknięta. O tytuł ubiegać się będą w porządku alfabetycznym : Tomasz Kubik (Wolin) , Elżbieta Naklicka (Świnoujście), Krzysztof Naklicki (Świnoujście ), Jarosław Molenda (Świnoujście) i Dorota Sielewicz (Międzyzdroje)

Z podanego grona 5 kandydatów do tytułu wymienianych na Waszych kuponach w kolejności zgłoszenia – wyboru tej jednej, najważniejszej w 2014 r. osoby, dokona Kapituła Tytułu. Jak zwykle będzie ona złożona z dotychczasowych laureatów organizowanych poprzednio przez tygodnik „Wyspiarz” 6 plebiscytów na „Człowieka Roku” i od 2000 r. laureatów wyborów „Wyspiarza Roku” organizowanych przez redakcję „WYSPIARZA niebieskiego”. Obok dotychczasowych zdobywców tytułu zasiądą w Kapitule przedstawiciele dziennikarzy świnoujskich mediów.
Dodatkowym, punktowanym przy wyborze będzie głos internautów, którzy w sondzie na naszej stronie www.wyspiarzniebieski .pl będą mogli od 28 do 04 lutego 2015 r. zagłosować na pięciu podanych kandydatów do tytułu.
Przypomnijmy, że w kolejności od 1995 r. zwycięzcami plebiscytów i wyborów na najznakomitszego mieszkańca wysp byli: Witold Rusakiewicz, Olaf Kwapis, Janina Miecznik, ś.p. Anatol Drywa, Bogusław Mamiński, Urszula Jakuczun, Wacław Rudolf, Piotr Piwowarczyk, Stanisława Płociniak, Wiesław Rusak, Darek Ryżczak, Maja Piórska, Jerzy Miller, Anna Wesołowska , Barbara Smolik , Artur Sobolewski , Józef Pluciński, Renata Pliś i Andżelika Gałecka. Sylwetki kandydatów przedstawiamy poniżej

TOMASZ KUBIK– absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, perkusista zespołu Orient Blues Express, Pogodno i Indios Brawos. Wieloletni instruktor wolińskiego ośrodka kultury – prowadzi naukę gry na perkusji w Ośrodku Kultury Gminy Wolin, pomysłodawca utworzenia Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej, którą prowadzi i z która nagrywa już płyty. Współorganizator Wolińskiej Wiosny Monodramu – wydarzenia kulturalnego , w ramach którego aranżuje oprawę muzyczno-wokalną do stałego punktu programu tj. do „TEATRU OBRAZUh. Co roku aktywnie włącza się w charytatywną akcję WOŚP-u w Wolinie. Jest autorem i odtwórcą humorystycznych spektakli prezentowanych wolińskiej publiczności oraz wielu spektakularnych przedstawień dla dzieci.

JAROSŁAW MOLENDA – afilologii klasycznej UAM w Poznaniu. Jest autorem 16 książek. W ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Światah. Obecnie mieszka w Świnoujściu. W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Światah. W 2008 roku wraz z Romanem Warszewskim dotarł do ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby, czego pokłosiem była książka Tupac Amaru II (2010), a także artykuły w „Globtroterzeh (2009, nr IV), „Żyj długoh (2009, nr 5), „Archeologii Żywejh (2010, nr 4).
W roku 2009 odbył wyprawę Tupac Amaru Expedition, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Waszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). Wyprawa została opisana w książce Romana Warszewskiego. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, jego teksty ukazywały się między innymi na łamach takich pism jak:”Filomata” , „Focus Historia”, „Kureir nad Morzem”, „Miejsca święte”, „Mówią wieki”, „Nieznany świat”, „Voyage”, „Wiedza i życie’”, „Zew Północy”, jest dziennikarzem „Dookoła świata”.
ELŻBIETA NAKLICKA dyrygent, chórmistrz, muzyk – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Ukończyła też podyplomowe studia w zakresie emisji głosu oraz mistrzowskie w zakresie chóru. Od 1986 roku mieszka w Świnoujściu, prowadząc ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne oraz chóry, m.in. Miejski Chór LOGOS, który od lat zdobywa liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. roku 1998 założyła chór „Logos”, który zdobywa laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, w roku 2007 założyła chór mieszany o tej samej nazwie, który ma o tyle mniej sukcesów, o ile lat później został założony niż chór żeński. też znakomity zespół wokalny „Coda”.E. Naklicka założyła Pracownię Muzyczną GIS i prowadzi Dziecięcy Zespół Wokalny DIN-DON, który istnieje i działa w Świnoujściu już od 18 lat. Tworzą go dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Zespół ma w swoim dorobku wiele nagród, które zdobył na konkursach , festiwalach i przeglądach. Jest między innymi trzykrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Goleniowie ( 2010 – III miejsce; 2011 II – miejsce i 2013 I miejsce), Festiwal polskiej pieśni i piosenki w Szczecinie Skolwinie (Grand Prix – 2003; 2005 – I miejsce), wielokrotny laureat ( I nagrody) przeglądów rejonowych w Świnoujściu. W Będzinie w 2014 r. na 20 Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek zespół DIN-DON zdobył I miejsce. Bardzo udanie występuje wraz z małżonkiem i dziećmi jako „rodzina muzykująca”.

KRZYSZTOF NAKLICKI – pedagog, instrumentalista, dyrygent, kompozytor . W roku 1981 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Szczecinie, w klasie akordeonu. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki.
Jest laureatem konkursów akordeonowych w Klingenthal i Wiedniu, wykładowcą na kursach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także autorem utworów o charakterze pedagogicznym na akordeon solo oraz opracowań na zespoły akordeonowe i chóry. K. Naklicki od lat propaguje muzykę kaszubską w Polsce i za granicą – ok. 40 opracowań utworów kaszubskich, a w uznaniu dla jego pracy podczas XV Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych w Wejherowie, otrzymał Medal 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od roku 1986 pracuje jako nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Koncertuje jako solista , w duecie z synem Mateuszem. Jego wychowankowie zajmują czołowe miejsca w konkursach akordeonowych różnych szczebli. Założył i prowadzi orkiestrę akordeonową, która powstała we wrześniu 2010. Obecnie w jej skład wchodzą uczniowie polskich i niemieckich szkół muzycznych (ze Świnoujścia, Gryfic, Wolgastu i Stralsundu). Intensywne, kilkudniowe warsztaty akordeonowe dla uczniów i nauczycieli są finansowane ze środków unijnych. K. Naklicki prowadzi także udanie jako konferansjer koncerty w składzie międzynarodowym.

DOROTA SIELEWICZ, nauczycielka Gimnazjum nr 1 im Jana Pawła II w Międzyzdrojach i była radna Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z godną pochwały wytrwałością od 10 lat prowadzi zespół Wyrób Kabaretopodobny, czyli tak skromnie nazwany szkolny kabaret, który potrafi do łez rozbawić publiczność w każdym niemal wieku. D. Sielewicz jest założycielką zespołu, którym kieruje. To także autorka tekstów wraz z występującą młodzieżą i pomysłodawczyni wszelkich działań scenicznych innymi słowy jest sercem i duszą „Wyrobu Kabaretopodobnegoh. Przez lata wraz z odejściem ze szkoły kolejnych roczników młodzieży uzupełnia skład zespołu dbając o jego nieustającą aktywność. Innymi słowy „Wyrób Kabaretopodobn” bez wątpienia właśnie jej zawdzięcza swoje istnienie i wieloletnie występy cieszące się ogromnym powodzeniem. Co należy podkreślić i w tych zmaterializowanych czasach wydaje się nieprawdopodobne D. Sielewicz nie jest etatowym dyrektorem zespołu, a swoje działanie traktuje jako społeczną pasję.
m/szal

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00