Powstaje coraz więcej basenów, aquaparków, miejsc do kąpieli oraz kąpielisk, na których potrzebni są Ratownicy Wodni. W Polsce obserwuje się dość duży deficyt ratowników, stąd kilka zdań nt. Ratowników Wodnych.
Przez 50 lat WOPR był jedyną organizacją, która przeprowadzała szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego. Szkolono Młodszych Ratowników, Ratowników, Starszych Ratowników etc. Obecnie obowiązujące prawo zlikwidowało wyżej wymienione stopnie. W świetle prawa po odbytym kursie i pozytywnie zdanych egzaminach nadawane jest uprawnienie Ratownika Wodnego. Zmierzmy się z tematem od strony prawnej.
Wejście w dniu 01 stycznia 2012 r. w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240) reguluje kto to jest Ratownik Wodny oraz kto i jak może szkolić
Ratowników Wodnych.
Kto to jest Ratownik Wodny?
W myśl Art. 2 pkt 5 w/w ustawy ratownikiem wodnym jest osoba:
posiadająca wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich posiadająca inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym spełniająca wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.3), zatrudniona lub pełniąca służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będąca członkiem tego podmiotu;
Szerzej na ten temat: http://rwr.pl/aktualnosci/dzis-pytanie-dzis-odpowiedz/275-ratownik-wodny-kto-to-taki
Kto może prowadzić szkolenia Ratowników Wodnych?
Szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego mogą prowadzić podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego o tym mówi Art. 12. 1. przytoczonej wyżej ustawy, który brzmi: „Ratownictwo wodne może wykonywać Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz inne podmioty, jeżeli uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych…”. Takim podmiotem jest na przykład Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej, www.rwr.pl , a lista wszystkich podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego (a jest ich prawie 100 w Polsce) dostępna jest na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe/10071,Podmioty-uprawnione-do-wykonywania-zadan-ratownictwa-gorskiego-i-wodnego.html
Jak szkolić Ratowników Wodnych?
W tym zakresie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012, w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. 2012 poz. 747).
W tym rozporządzeniu znajdziemy:
ramowy program szkolenia,
zakres wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnień z zakresu ratownictwa wodnego,
wzory dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień,
kwalifikacje kadry dydaktycznej prowadzącej szkolenie,
sposób przeprowadzania egzaminów.
Zgodnie z tym aktem, każdy podmiot szkoli i wydaje odpowiednie dokumenty szkolonym przez siebie ratownikom według wyżej przyjętych norm.
Często słyszymy jednak, że dzieci i młodzież szkolone są przez WOPR w starym systemie (nikt nie twierdzi, że to był zły system, ale trzymajmy się litery prawa) podzielonym na III etapy, w którym dzieci, młodzież zdobywają „stopnie, uprawnienia”, które nie istnieją w myśl obowiązującego prawa. Czy zgodne jest szkolenie etapowe z obowiązującym prawem? W tym miejscu należałoby pokazać stanowisko jakie zajęło MSW w sprawie szkoleń prowadzonych przez WOPR z dnia 19 października 2012, które jasno określa, że takie praktyki są niezgodne z przyjętym prawem:
http://wopr.pl/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=234&Itemid=53
Reasumując, wszystkie podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego muszą się podporządkować istniejącemu prawu i na równych zasadach, które są określone prawnie, szkolić przyszłych Ratowników Wodnych.
Zainteresowanych zgłębianiem tematu Ratownika Wodnego zapraszamy do naszej zakładki „Dziś Pytanie Dziś Odpowiedź” dostępny na naszej stronie www.rwr.pl lub na kurs Ratownika Wodnego.
Z poważaniem
Prezes Świnoujskiego Oddziału RWR
Instruktor Ratownictwa Wodnego
Michał Stefaniak