Zachodniopomorscy funkcjonariusze Służby Celnej odzyskali skradzione w Skandynawii towary.

Na Terminalu Promów Morskich w Świnoujściu funkcjonariusze skontrolowali samochód ciężarowy należący do polskiego przewoźnika, który według manifestu przywozowego przesłanego przez armatora winien przewozić aluminium o wadze 8 ton.

Po oględzinach części ładunkowej pojazdu stwierdzono zamiast deklarowanego towaru dwa samochody osobowe ze Szwedzkimi numerami rejestracyjnymi oraz maszynę rolniczą. Dokonano sprawdzenia numerów VIN przewożonych pojazdów w Systemie Informacji Schengen II i okazało się, że jeden z pojazdów – Land Rover Sport rok produkcji 2014 figuruje w bazie danych systemu jako kradziony. W związku z powyższym dokonano zatrzymania przewożonych towarów oraz powiadomiono Komendę Miejską Policji. Prawdopodobne jest, że drugi samochód jak i maszyna rolnicza także pochodzą z kradzieży, której jeszcze nie zgłoszono. Auto, którego zabór został potwierdzony warte jest ponad 300 tysięcy złotych.

Zaledwie kilka dni wcześniej na terminalu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód osobowy należący do obywatela polskiego. Na tylnym siedzeniu znajdowały się trzy silniki zaburtowe do łodzi motorowodnych wraz z tzw. osprzętem (manetki, cięgna, sterociągi) w stanie rozmontowanym. W tym wypadku funkcjonariusze także dokonali sprawdzenia legalności posiadania ww. towarów w Systemie Informacji Schengem II. System nie wskazał, iż są to towary kradzione, jednakże mając na względzie widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia: odcięte przewody zasilające w paliwo, uszkodzone linki rozrusznika i sterociągi można nabrać podejrzeń co do legalności pochodzenia silników.

Widoczne na silnikach ślady korozji oraz resztki farby ochronnej wskazywały, iż silniki były ostatnio używane, to z kolei może wskazywać, iż prawowici właściciele nie zauważyli jeszcze ich kradzieży.

Kolejnym wskaźnikiem mogącym wzbudzać podejrzenia co do legalności pochodzenia silników są ich marki, niezmiennie cieszą się w Polsce popularnością ze względu na swoją niezawodność i ekonomię użytkowania, co ma wpływ na ich wysoką cenę na rynku wtórnym oraz „zniżce” przy kupnie bez dokumentów.

Mając na uwadze wszystkie wymienione fakty powiadomiono o kontroli dyżurnego Miejskiej Komendy Policji w Świnoujściu, który polecił zatrzymać kierowcę wraz z ujawnionym towarem celem dalszego sprawdzenia legalności ich posiadania.
rew. Michał Szadokierski

Powiązane posty

Celnicy byli zdziwieni – Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

Świnoujście – Papierosy nie popłynęły do Szwecji

Przemyt narkotyków zatrzymany