Strona główna » 45 Rajd Arsenał „Kto Ty jesteś?”

45 Rajd Arsenał „Kto Ty jesteś?”

by Daniel SZYSZ

26 marca mija 72 rocznica Akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej spektakularnych akcji Szarych Szeregów, której celem było odbicie z rąk Gestapo Jana Bytnara ps. Rudy.
Z tej okazji w dniach 20-22 marca harcerze z 14 Drużyny Harcerskiej, Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP uczestniczyli w 45 Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał, odbywającym się w Warszawie. W tym roku rajd odbywał się pod hasłem „Kto Ty jesteś?”

harcerze
W piątek od rana był czas na zwiedzanie: Muzeum Powstania Warszawskiego, obowiązkowo Cmentarz Wojskowy na Powązkach – grób m.in.: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” – bohatera naszej drużyny, następnie muzeum na Pawiaku. O godz. 17.00 zameldowaliśmy się na bazie (nasza trasa to S-3 Wehikuł czasu). Organizatorzy szybko wrzucili nas w wir zajęć, zagadek i gier związanych z czasami wojny.
Sobota to tradycyjnie „wielka gra” po Warszawie. Pięć głównych punktów do których musieliśmy dotrzeć na konkretną godzinę i w ciągu 40 minut zrealizować na nich zadania. Na pierwszym punkcie czekała nas debata. Naszym zadaniem było znaleźć 9 argumentów za wyburzeniem Pałacu Kultury i Nauki a nasi przeciwnicy – 6 DH wędrownicza „Agricola” argumentowała jego pozostawienie.

harcerze

Debata była jeden na jednego, każde z nas więc miało minutę na swoją wypowiedź oko w oko z przeciwnikiem. Pomimo, że nasz patrol był dużo młodszy, nasze argumenty zdaniem „prezydenta Warszawy” były ciekawsze i oryginalniejsze i pokonaliśmy przeciwników! Następny punkt w Głównej Kwaterze ZHP– Wystawa Historii Harcerstwa – czasowa o Zlocie w Spale w 1935 r. i dyskusja o tym jak rozumiemy patriotyzm i związane z nim wartości w dzisiejszych czasach i w naszym codziennym życiu. Na kolejnym punkcie w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki szukaliśmy konkretnych eksponatów na temat których musieliśmy spisać informacje, potem wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat polskiego wynalazcy inż. Jacka Karpińskiego, twórcy m.in. pierwszego w kraju minikomputera K-202 i na sam koniec przeszliśmy do działu pozytywek oraz wszelakich „grających cudeniek” i nagraliśmy – „wypaliliśmy” naszą płytę gramofonową, którą potem odsłuchaliśmy i dostaliśmy na pamiątkę.

harcerze

Naszym zadaniem było nagrać odezwę i przekonać Komitet Centralny (takie to były czasy) aby pozwolił konstruować nowoczesne komputery inż. Karpińskiemu. Na czwartym punkcie wyżyliśmy się artystycznie i niestety w ograniczonym czasie 20 minut mieliśmy przeszkicować i przemalować „Dymiące Kominy” Nikifora Krynickiego. Nasz obraz okazał się dowodem na to, że każdy inaczej postrzega to co widzi, wyszła nam z tego niezła abstrakcja, jednakże kominy dymiące można dostrzec na naszej interpretacji obrazu. Potem popędziliśmy na ostatni punkt mijając w euforii słynną tęczę na Placu Zbawiciela. Naszym zadaniem było mając do dyspozycji płótno, nici, igły, farby wykonanie przez każdego indywidualnie nowoczesnych, użytecznych przedmiotów z elementami patriotycznymi. Były więc pokrowce na komórki i tablety, torebki itp. a zadanie tak się spodobało, że żałowaliśmy, że czas jest ograniczony.

harcerze
W międzyczasie mieliśmy do wykonania w godzinach trwania sobotniej gry 10 losowo wybranych dla nas zadań między punktowych poprzez zalogowanie się na podanej przez organizatora stronie. Odpowiedzi i zdjęcia przesyłaliśmy również za pomocą strony internetowej. Zadania były zaskakujące, od robienia ankiet, zdobywania informacji po robienie sobie zdjęć w miejscach które trzeba było zidentyfikować na podstawie rozwiązanych zagadek np. zróbcie sobie zdjęcie najbardziej podobne do tego jak „Alek” jeździł na rowerze po fontannie i w tym samym miejscu, albo coś takiego: zróbcie sobie zdjęcie z „osobą” młodszą od was a zarazem starszą.
Wieczorem harcerze mieli dalsze zadania na bazie a instruktorzy udali się do Muzeum Historii Żydów Polskich na konferencję instruktorską pod hasłem „Patriotycznie, czyli jak?”.
Niedziela to podsumowanie, apel wszystkich tras pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Przemarsz pod budynek Arsenału, uroczysty apel i wręczenie nagród zwycięskim trzem patrolom z trzech pionów wiekowych.
Na rajdzie rywalizowało ze sobą około 90-ciu patroli z całej Polski, w tym 26 patroli starszo harcerskich.

Aga



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights