Strona główna » Partnerstwo i Rozwój – Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza

Partnerstwo i Rozwój – Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza

by Daniel SZYSZ

Naszym celem jest umożliwienie mieszkańcom naszego województwa wnoszenia projektów uchwał procedowanych w Sejmiku Województwa w drodze Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Obecnie statut Sejmiku województwa zachodniopomorskiego takiej możliwości nie przewiduje, mimo, iż samorządy gminne np. Szczecina, Koszalina, Stargardu Szczecińskiego czy Nowogardu, w swoim statucie mają taką możliwość. Artykuł 45 Statutu Sejmiku województwa zachodniopomorskiego daje prawo inicjatywy uchwałodawczej: Marszałkowi, Przewodniczącemu Sejmiku, komisjom sejmikowym, klubowi radnych oraz grupie co najmniej 3 radnych. Pragniemy aby w tym artykule znalazł się także punkt mówiący o inicjatywie obywatelskiej.

Uważamy, że brak w statucie Sejmiku województwa zachodniopomorskiego prawa wnoszenia projektów uchwał poprzez określoną liczbowo grupę obywateli stanowi wyraźny mankament, infrastruktury naszej lokalnej demokracji i ogranicza bezpodstawnie suwerena, czyli obywateli w jego uprawnieniach.

Trzeba podkreślić, że stworzenie możliwości wnoszenia projektów uchwał w trybie Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej dawałoby obywatelom sposobność pełnego nie odłożonego w czasie uczestnictwa w kreowaniu polityki lokalnej przewidzianej dla szczebla wojewódzkiego samorządu terytorialnego. Polityka ta w ten sposób może zostać wzbogacona problematyką wynikająca z lokalizowanymi przez obywateli potrzebami a nie być tylko rezultatem partyjnych ustaleń weryfikowanych społecznie raz na cztery lata. Wprowadzenie postulowanego mechanizmu ogranicza więc ryzyko alienacji władzy w trakcie kadencji oraz stanowi narzędzie zapobiegające groźnym skutkom takiej alienacji.

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza ma swoje prawne uzasadnienie w Ustawie zasadniczej, Konstytucji. Mówi o tym w pierwszej kolejności artykuł 4, ustęp 1 „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu, oraz ustęp 2 „Naród sprawuje władzę poprzez swoich obywateli lub bezpośrednio. Jak pisze w swojej publikacji dr Grzegorz Makowski: „Obok aktu wyborczego czy referendum inicjatywę ludową należy więc uznać za jeszcze jedną instytucję demokracji bezpośredniej i mechanizm, dzięki któremu obywatele mogą brać czynny i bezpośredni udział w sprawowaniu władzy.

Nasza inicjatywa podparta podpisami mieszkańców zostanie jako petycją wniesiona do samorządu województwa, liczymy, że radni pozytywnie się do niej odniosą. I wprowadzą postulowaną zmianę w statucie województwa.

Od 26 marca 2015 rozpoczynamy zbiórkę podpisów, którą zamierzamy zakończyć 1 czerwca. W trakcie najbliższych dwóch miesięcy przeprowadzimy również serię spotkań z mieszkańcami naszego województwa w celu upowszechnienia idei, jaka przyświeca prowadzonemu przez nas przedsięwzięciu. Korzystając z okazji pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych i chętnych do wzięcia udziału w zbieraniu podpisów na terenie naszego województwa.

https://www.facebook.com/pages/TAK-dla-wprowadzenia-inicjatywy-uchwałodawczej-mieszkańców-w-sejmiku/854587444582872



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska