Strona główna » Inwestycyjny ,samorządowy Top

Inwestycyjny ,samorządowy Top

by Daniel SZYSZ

W tym roku lokalny samorząd obchodzi swoje 25-lecie. Z tej okazji dziennik Rzeczpospolita wraz z instytutem Studiów Wschodnich, postanowili podsumować ten okres, analizując niektóre dane gospodarcze polskich gmin.

W jednym z ostatnich numerów gazety ukazał się ranking obejmujący wydatki na inwestycje w latach 1995 -2013 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Świnoujście wśród miast na prawach powiatu, z kwotą 17, 2 tyś. złotych uplasowało się na wysokim drugim, za Sopotem, miejscu. Wyprzedziliśmy tak duże ośrodki gospodarcze jak: Wrocław Gdańsk, Poznań, Katowice, Toruń.

– Jest to na pewno ogromny powód do dumy- mówi Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia- Pokazuje, że potrafimy umiejętnie spożytkować nasze dochody.

Wysokie miejsce w tym rankingu potwierdza trzykrotne zdobycie, w minionej kadencji, statuetki Kazimierza Wielkiego, przyznawanej przez Pismo Samorządu Terytorialnego dla miast, które najwięcej inwestują w infrastrukturę techniczną. Jeżeli chodzi o środki na ten cel, pochodzące z dochodów własnych, Świnoujście jest liderem.

Zdecydowany wzrost wydatków inwestycyjnych nastąpił od 2004 roku. O ile, przykładowo, w 2000 roku wyniósł on 3, 6 mln złotych, w 2002 – 6, 9 mln, to w 2004 roku osiągnął pułap 13 mln złotych. Obecnie na inwestycje przeznacza się średnio około 40 -45 milionów złotych.

Ostatnie lata to wiele nowych inwestycji w rozwój infrastruktury podnoszącej poziom oferowanego przez miasto produktu turystycznego. Oddane zostały do użytku zrewitalizowane Park Zdrojowy i Park Chopina, powstało najdłuższe, europejskie transgraniczne połączenie pieszo rowerowe, nowe szlaki i ścieżki turystyczne, promenada na pierwszym pasie wydm. Przebudowany został układ komunikacyjny śródmieścia wraz z placem Wolności, który stał się, jako miejska plaża, jedną z głównych atrakcji centrum miasta. Nowy wygląd otrzymało wiele świnoujskich ulic; wybudowano nowy most łączący wyspy Wolin i Karsibór. Przeniesione zostało targowisko miejskie. Zmodernizowano świnoujski port jachtowy, szpital miejski, bazę rybacką. Inwestowano w infrastrukturę rekreacyjno sportową. GP 3 otrzymało nową halę sportową, a tylko w ostatnich dwóch latach powstały boiska sportowe i place zabaw przy SP 6, SP 1, ZS 4, LO, ulicy Malczewskiego, Mieszka I. Nowym wyglądem może pochwalić się miejski Amfiteatr, stadion OSiR. Dużą popularnością cieszy się boisko ze sztuczną nawierzchnią, kryte korty czy skatepark. Wybudowano schronisko dla bezdomnych zwierząt. Nie zaniechano budownictwa komunalnego. Powstał dom i ogrzewalnia dla bezdomnych.

Wiele inwestycji powstało dzięki umiejętnie pozyskanym środkom zewnętrznym. Tylko w minionej kadencji łączna kwota pozyskanych funduszy to 66, 8 miliona złotych.

– Inwestycje to dobry środek na walkę z bezrobociem, które od wielu już lat jest najniższe w województwie zachodniopomorskim – dodaje Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

To, że miasto się zmienia widzą również turyści, którzy coraz częściej, jako swoje miejsce wypoczynku wybierają właśnie Świnoujście. Świadczą o tym również chociażby wyniki rankingów z ostatnich lat w niezależnych mediach, takich jak: Onet.pl, Gazeta Wyborcza, Fakt, Polityka, Wprost.

Tekst/fot.BIK



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska