W nawiązaniu do opublikowanych w niektórych świnoujskich mediach informacji o spotkaniu Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Warszowa, w trakcie którego między innymi poruszono temat uciążliwych zachowań niektórych lokatorów budynku przy ul. Modrzejewskiej 20, pragnę zapewnić, że pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu na bieżąco zapobiegają marnotrawieniu środków publicznych i weryfikują uprawnienia do otrzymania pomocy finansowej.
Jak wynika z ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015r. Nr 163 z późn. zm.) pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Sprawami osób zamieszkujących blok przy ul. Modrzejewskiej 20 zajmuje się dwóch pracowników socjalnych. Umożliwia to odpowiednio wnikliwe rozpoznanie problemów tych osób. Aktualnie w budynku zamieszkuje 138 rodzin, z czego 55 ma uprawnienia do pomocy finansowej. W 24 rodzinach korzystających z pomocy społecznej zdiagnozowano problem alkoholowy. Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu podejmują następujące działania w stosunku do tych osób:
– praca socjalna: motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego, monitoring leczenia, motywowanie do utrzymania trzeźwości, współpraca z Poradnią Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Centrum Zdrowia Psychicznego, uświadamianie klientom, że nadużywanie alkoholu powoduje ograniczenie bądź odmowę przyznania świadczeń finansowych,
– 16 osobom ograniczono pomoc finansową do np. opłacenia obiadów dzieciom w szkole lub zasiłków na pokrycie opłat przekazywanych bezpośrednio na konto ZGM-u, ENEI lub PGNIG-e,
– w przypadku 6 osób, za ich zgodą, środkami finansowymi przyznanymi z MOPR dysponuje opiekunka, pracownik socjalny, asystent rodziny, bądź członek rodziny,
– 3 osoby biorą udział w Programie Aktywizacji i Integracji realizowanym przez PUP we współpracy z MOPR.
Od stycznia 2015r. 8 rodzin otrzymało decyzję odmowną przyznania pomocy finansowej z MOPR ze względu na brak współpracy z pracownikiem socjalnym i nierealizowanie planu pomocy rodzinie.
Jak wskazano powyżej aż 83 rodziny nie są podopiecznymi Ośrodka
i nie korzystają z pomocy finansowej MOPR. Wiadomym jest, że osoby nadużywające alkoholu nie mają problemu z pozyskaniem środków finansowych na jego zakup na przykład poprzez żebractwo, dorabiając sprzedając złom, wybierając ryby z sieci rybackich czy też posiadają własne świadczenia ze stałej pracy, renty czy emerytury.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu współpracują na rzecz rodzin zamieszkujących przy ul. Modrzejewskiej 20 z placówkami oświatowymi, placówkami wsparcia dziennego, Dziennym Domem Pomocy, Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Świnoujściu oraz z Komendą Miejską Policji w Świnoujściu.
Osoby korzystające z pomocy społecznej doskonale zdają sobie sprawę z konsekwentnej polityki pracowników socjalnych ograniczania bądź odmawiania pomocy finansowej w przypadku marnotrawienia środków finansowych.
Dyrektor MOPR
Gabriela Poniedziałek-Petruk