Po raz kolejny przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w Świnoujściu podjęli wspólne działania mające na celu edukowanie w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Tym razem gościli z wizytą u podopiecznych Dziennego Domu Pomocy prowadzonego przez Caritas.
Wychodząc naprzeciw problemom bezpieczeństwa starszych mieszkańców Świnoujścia, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej spotkali się wczoraj z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy przy ulicy Piłsudskiego. Spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia przebywającym tam seniorom o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w codziennym życiu, zagrożeniach czyhających na nich w różnych sytuacjach życiowych oraz skutecznych metodach ich unikania.
Przypomniano m.in. metody oszustw na „wnuczka” i na „policjanta”, omówiono przypadki oszustw i prób oszustwa, do których doszło w minionych miesiącach w Świnoujściu oraz na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiono także inne przestępstwa, których ofiarami najczęściej padają. Słuchacze dowiedzieli się, jak należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów, złodziei, kieszonkowców oraz nieuczciwych domokrążców. Przestrzegano także przed zakupowymi okazjami. Wyjaśniono seniorom, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Prelegenci prowadzący spotkanie podzielili temat bezpieczeństwa seniorów na dwie grupy tematyczne – bezpieczeństwo w domu i na ulicy.
Wiele uwagi poświęcono oszustwom, na jakie są narażone osoby starsze, szczególnie te samotne. Podczas spotkania przedstawiono przemawiający do wyobraźni materiał filmowy i prezentację multimedialną, które w przystępny sposób pokazały seniorom modus operandi sprawców. Uświadamiano słuchaczy, że oszuści będą chcieli wykorzystać ich ufność, dobre serce oraz chęć niesienia pomocy w trudnej sytuacji. Przestępcy żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności, oszukują seniorów, bezwzględnie okradając ich z oszczędności całego życia.
Podczas spotkania st. asp. Beata Olszewska oraz Komendant Straży Miejskiej Mirosław Karliński omówili z seniorami także problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród tematów bezpieczeństwa osób starszych, jako uczestników ruchu drogowego, omówiono niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze jako pieszy i jako kierujący rowerem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się na drodze, by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcano do ich zakładania zawsze i wszędzie. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie, jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.
Podopieczni Dziennego Domu Pomocy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i żywo reagowali na przekazane informacje. Policjantka i strażnik miejski odpowiadali także na liczne pytania seniorów. W trakcie spotkań wszyscy uczestnicy prelekcji otrzymali ulotki i materiały profilaktyczne informujące o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Spotkanie z podopiecznymi prowadzonego przez Caritas DDP wpisuje się w strategię prewencyjną świnoujskiej policji i stanowi część prowadzonej od kilku miesięcy akcji „Bezpieczny senior”. Jej celem jest wyeliminowanie zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze oraz budowanie poczucia współodpowiedzialności seniorów za bezpieczeństwo osobiste w środowisku lokalnym.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska