Szukając brzmieniowego piękna i emocjonalnych przeżyć odnajdujemy je słuchając m.in. muzyki organowej. Dźwięki organów są powszechnie znane, ale dopiero podczas koncertów mamy wrażenie, że równocześnie gra wiele instrumentów, a nawet duża orkiestra symfoniczna. Podczas koncertów organowych można usłyszeć bogactwo dźwięków, ich różnorodność i możliwości brzmieniowe tego wspaniałego „króla instrumentów”, jak o organach powiedział W. A. Mozart.
Już 12 czerwca (piątek) w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla zabrzmią pierwsze festiwalowe akordy XVII ŚWINOUJSKICH WIECZORÓW ORGANOWYCH, które trwać będą w każdy piątek do 28 sierpnia 2015 roku. Festiwal ten, w międzynarodowej obsadzie stworzy niezapomniane wrażenia muzyczne, nie tylko gry organowej, ale także w połączeniu z innymi instrumentami. XVII Festiwal uświetnią wybitni artyści z Danii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Obiecali, że dostarczą publiczności cudownych chwil muzycznych, w pięknej oprawie świnoujskiego kościoła.
W koncercie inauguracyjnym wystąpią;
Adam KLARECKI – ukończył studia na wydziale instrumentalnym w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku. Brał udział w licznych kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne. Swoją działalność koncertową rozpoczął w 1993 roku. Prowadzi ją w kraju i za granicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy).
Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jesienią 2011 roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.
Miejski Chór LOGOS – powstał przy Społecznym Liceum Fundacji LOGOS w Świnoujściu w 1998r. Skupiał wyłącznie uczennice Liceum LOGOS. Z czasem do chóru dołączyły dziewczęta z różnych szkół w mieście i od 2004 roku jest zespołem miejskim, a opiekę nad chórem przejął Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Chór LOGOS pracuje pod kierunkiem Elżbiety Naklickiej i Krzysztofa Naklickiego.
Zespół koncertuje, uświetniając miejskie imprezy, uczestniczy też w konkursach i festiwalach. Od 2005 roku Chór LOGOS co roku zdobywa nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów m.in. Złoty Kamerton, Puchar Ministra Kultury i Sportu, Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Grand Prix w 2009r. Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Złoty Kamerton Puchar Ministra Edukacji Narodowej i nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’capella Dzieci i Młodzieży – Bydgoszcz 2012r. Koncertował m.in.w ramach Balkan Folk w Kiten – Bułgaria (2011r.) oraz w Calelli – Hiszpania (2012r.)
W 2007 r. do chóru dołączyła grupa głosów męskich. Miejski Chór LOGOS o składzie mieszanym pracuje równolegle ze składem dziewczęcym i także zdobywa nagrody m.in. Srebrny Kamerton XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a’capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2009) i Złoty Kamerton w 2012 r. Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Chórów w ramach Balkan Folk Festiwal w Kiten (2011r.) –Bułgaria. Koncertował w Calelli – Hiszpania w 2012 roku.
Dyrygentką chórów jest Elżbieta NAKLICKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku , Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki w klasie dyrygowania prof. Zbigniewa Bruny. Ukończyła też mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Załęskiej-Tritt i chórmistrzostwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Banasiewicza w Bydgoszczy. Od 1986r. mieszka w Świnoujściu. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne i chóry, które zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. cztery razy Złoty Kamerton w Bydgoszczy oraz Grand Prix oraz Złotą Płytę (nagroda TVP w Bydgoszczy) na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2009).
W programie koncertu usłyszymy kompozycje J. Ruttera, P. Jańczaka, D. Suplewskiego, S. Moniuszki, A. Żielińskiego, J.S. Bacha, A. Lotti, pieśni Macedońskie, R.V. Williems’a i C. Francka.
Początek koncertu godz. 19-ta. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator festiwalu wraz
z parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają.