Przez ostatnie cztery tygodnie na łamamch naszego portalu przewijał się temat kobiety koczującej przy tzw.Galeriowcu, tuż przy głównej ulicy miasta …Konstytucji 3 Maja.
Okoliczni mieszkańcy, turyści, internauci… opisywali w mailach co się w tym miejscu dzieje przesyłając zrobione przez nich foto pytając zarazem – dlaczego taka sytuacja ma miejsce, dlaczego nikt nie zrobi z tym porządku, dlaczego ta kobieta mieszka na trawniku?…i wiele innych.
Kobieta w zeszłą środę zniknęła a pracownicy Spółdzielni „Słowianin” uprzątnęli miejsce jej pobytu z resztek jedzenia, ubrań, kołder i pozostawionych śmieci.
W tej właśnie sprawie otrzymaliśmy dziś informację ze świnoujskiego MOPR, którą publikujemy poniżej.
– W nawiązaniu do opublikowanych 9 i 13 lipca 2015r. na portalu eswinoujscie.pl informacji o bezdomnej kobiecie przebywającej pod tzw. Galeriowcem przy ul. Konstytucji 3-go Maja pragnę poinformować, że z Panią opisaną w artykułach od maja br. pracuje streetworker Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. Praca z Nią polega na motywowaniu do zmiany stylu życia – zaprzestania nadużywania alkoholu, skorzystania z oferty schroniska dla osób bezdomnych, podjęcia leczenia odwykowego, wizyt u lekarza. Pani opisana w artykule jest osobą niepełnosprawną i pobiera świadczenia z ZUS. Nie otrzymuje finansowego wsparcia z MOPR.
W lipcu 2015r. streetworker MOPR rozmawiał z Kobietą opisaną w artykule w dniach 5, 9, 10, 12, 13, 14 i nakłaniał do zmiany miejsca pobytu i noclegu. Nie można było zapewnić Jej miejsca w schronisku dla osób bezdomnych gdyż, mimo pomocy streetworkera, ciągle znajdowała się pod wpływem alkoholu.
15 lipca br. Kobietą zainteresowała się najbliższa rodzina i zaoferowała jej pomoc i możliwość zamieszkania w domu rodzinnym.
Pragnę przypomnieć, że każdy człowiek ma swoją godność i prawo do samostanowienia. Pracownicy socjalni mogą wspierać jedynie osoby, które są gotowe na przyjęcie takiej pomocy. W sytuacjach takich jak opisana w artykule, często jedyną metodą pracy jest namawianie i motywowanie klientów do podjęcia działań mających na celu polepszenie ich obecnej sytuacji życiowej. Trzeba także pamiętać, iż w pierwszym rzędzie pomoc osobie potrzebującej, winna zapewniać jej rodzina, a dopiero potem instytucje.