Nowe prawo uwzględnia obecne realia życia gospodarczego, całościowo określa zasady wykonywania działalności gospodarczej, szczególne znaczenie nadając wolności, równemu traktowaniu i niedyskryminacji.
Przyjęto dwa fundamentalne założenia: pierwsze – przedsiębiorca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, o ile nie są sprzeczne z prawem, czyli „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” i drugie – przyjazna interpretacja przepisów, w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa, organ administracji publicznej przyjmuje wykładnię korzystną dla przedsiębiorcy.
Przygotowane przepisy realizują również inne, ważne w prowadzeniu działalności gospodarczej zasady, takie m.in. jak: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada proporcjonalności, zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.
Jednym z istotnych rozwiązań jest wydłużenie możliwości zawieszenia działalności gospodarczej do 36 miesięcy, wprowadzenie tego rozwiązania pomoże przedsiębiorcom dostosować się do zmian koniunkturalnych na rynku gospodarczym.
Planowanie i przeprowadzanie kontroli będzie się odbywać po uprzedniej analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa. Ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie także przeprowadzanie wspólnych kontroli za zgodą lub na wniosek przedsiębiorcy oraz przeprowadzanie kontroli dokumentów w miejscu ich przechowywania.
Ustawa określa m.in. szczegółowe zasady działania organów administracji w dziedzinie gospodarki. Wprowadza również nowe instytucje, których celem będzie wzmocnienie dialogu między administracją a przedsiębiorcą. Będą to m.in. mediacje i informowanie przedsiębiorcy o niespełnionych przez niego przesłankach wydania decyzji pozytywnej. Rozwiązania zaproponowane w nowej ustawie przede wszystkim wzmocnią prawa i gwarancje dla przedsiębiorców.
Źródło: www.kprm.gov.pl, www.mg.gov.pl