Współczesne społeczeństwa w wysokim stopniu korzystają z dostaw energii elektrycznej, dlatego pewność tych dostaw jest gwarantem ich prawidłowego funkcjonowania. System elektroenergetyczny to skomplikowany połączony mechanizm: źródeł wytwórczych – elektrowni, sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz odbiorców. Jego prawidłowe funkcjonowanie zależy od szeregu różnorodnych czynników, w tym pogody.
Przedłużające się upały i związana z tym wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia oraz niski poziom rzek powodują powstawanie coraz większych utrudnień w produkcji oraz w przesyle prądu elektrycznego.
Aby zapobiec zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej wprowadzone zostały ograniczenia w poborze energii elektrycznej dla niektórych odbiorców instytucjonalnych. Ograniczenie poboru powoduje zwiększenie dostępnej mocy w systemie elektroenergetycznym dając możliwość operatorowi systemu przesyłowego na zbilansowanie systemu czyli utrzymanie równowagi między zapotrzebowaniem na prąd a jego produkcją.
Ograniczenia te realizuje się zgodnie z wcześniej opracowanym planem wprowadzania ograniczeń i dotyczą one głównie zakładów produkcyjnych. Wprowadzane są one w celu nieograniczania dostaw do odbiorców indywidualnych.
Pamiętać jednak należy, że również i odbiorcy indywidualni mogą znacząco pomóc zmniejszyć okresowy deficyt mocy w systemie elektroenergetycznym.
Poniżej kilka praktycznych porad jak można to zrobić:
ogranicz czas działania urządzeń:
korzystaj z funkcji skróconego cyklu prania, zmywania naczyń lub suszenia, jedynie przy pełnym wkładzie;
uruchamiaj sprzęt w godzinach mniejszego zapotrzebowania na prąd – ładowanie telefonów komórkowych, zmywanie, pranie to czynności, które możemy wykonać poza godzinami szczytu, najlepiej w godzinach nocnych – (zmywarki i pralki posiadają często funkcję opóźnionego startu);
napełnij czajnik jedynie taką ilością wody, jaką potrzebujesz – czas gotowania i zużycie energii są bowiem proporcjonalne do ilości gotowanej wody;
wyłącz zbędne urządzenia:
wyłącz radio i telewizor, jeżeli nie przebywasz aktualnie w danym pomieszczeniu;
wyłącz z kontaktu zbędne zasilacze i ładowarki;
dzień jest wystarczająco długi – zrezygnuj z oświetlenia, z którego nie korzystasz;
wyłącz na noc pompę zapewniającą cyrkulację ciepłej wody;
na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, by zrezygnować z elektrycznej suszarki do ubrań;
zmniejsz zużycie energii przez urządzenia:
nie zostawiaj urządzeń w trybie stand-by – stan czuwania oznacza bowiem pobór mocy nawet przy wyłączonym urządzeniu;
nie otwieraj niepotrzebnie lodówki – zastanów się wcześniej co chcesz z niej wyciągnąć;
podnieś temperaturę na klimatyzatorze – komfortowo człowiek czuje się już przy 22°C;
Warto pamiętać, że jeśli przy jakimkolwiek urządzeniu pojawi się myśl „a może nie muszę z niego koniecznie skorzystać” lub „może mógłbym je właśnie wyłączyć”– to może być naprawdę dobry pomysł, aby to zrobić!
Nie daj sobie wmówić „a co to da?”. Da, ale Twoje działania będą skuteczniejsze jeśli włączy się w to więcej z nas. Namów do współdziałania sąsiadów Wspólne działanie może dać znaczące efekty.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa