Strona główna » Pół wieku temu zaczęła się FAMA

Pół wieku temu zaczęła się FAMA

by Daniel SZYSZ

Najbardziej znany w Polsce festiwal twórczości akademickiej FAMA zagra na Pomorzu Zachodnim już po raz 45. Przez całą drugą połowę sierpnia, w Świnoujściu zaprezentują się twórcy wszystkich dziedzin sztuki. Wydarzenie, które po raz pierwszy raz odbyło się w 1965 roku, zainaugurowała w środę, 12 sierpnia, konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza.
W sierpniu stolica kulturalna Pomorza Zachodniego znajduje się w Świnoujściu. Jeszcze mamy w głowie echa Grechuta Festiwalu, a już przed nami Fama, impreza, która długo i skutecznie pracowała na swoją markę. Fama to 50 lat tradycji i to zobowiązuje. Program jest niezwykle bogaty, zarówno dla uczestników i turystów, ale i dla samych mieszkańców regionu. Szczególnie cieszy to że Fama mocno wychodzi w przestrzeń miejską, w tym do dzieci dla których może to być początek przygody ze sztuką – przekonywał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

famaProgram festiwalu pozostaje otwarty na każdą formę twórczej ekspresji i spontaniczne inicjatywy uczestników. Jest to jedyne w Polsce artystyczne wydarzenie interdyscyplinarne, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, performance art, plastyków, literatów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów. Program Famy to prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe w poszczególnych dziedzinach oraz prezentacja wybitnych artystów sceny polskiej i światowej.
Szukamy nowych pomysłów na Famę, idziemy w kierunku warsztatowym gdzie uczestnicy we wszystkich dziedzinach sztuki pracują nad własnymi projektami, współpracują, integrują się. Pod względem interdyscyplinarnym nie ma drugiego takiego festiwalu w Polsce. Zaprosiliśmy świetnych pedagogów, mamy wydarzenia sepcjalne jak powrót na Famę po 10 latach Meli Koteluk – zaznaczyła dyrektor programowy festiwalu Alicja Sawicka.
Dla osób zakwalifikowanych udział w warsztatach jest bezpłatny. Dodatkowo, w przestrzeni miasta realizowane są działania animacyjno-artystyczne oraz warsztaty producenckie, szkolące przyszłych inspicjentów i realizatorów wydarzeń artystycznych. Festiwal zakończy się Koncertem Finałowym oraz przyznaniem nagród, wśród nich nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Miejsca festiwalu: Amfiteatr, Miejski Dom Kultury, Muszla Koncertowa, Hala w Basenie Północnym, Galeria Miejsce sztuki44, Jazz Club Scena, Cafe Centrala, Restauracja Konstelacja oraz plenery i sceny „alternatywne”: plaża, promenada, ulice miasta, sklepy, targi i osiedla miejskie.
Mogę powiedzieć że w Świnoujściu dorastałem z Famą. Impreza wrosła w nasze miasto i dała szansę wielu artystom, m.in. tym największym – jak Marek Grechuta czy Maryla Rodowicz. To jedyny tak długo trwający festiwal, co sprawia że poziom przenikania się sztuki i miejsca jest bardzo wysoki, szczególnie że mówimy tu o bezkompromisowej kulturze studenckiej – zauważył zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.
FAMA ruszyła w Świnoujściu w 1965 roku. Jedynie w latach 1978-1982 z powodu braku zgody władz państwowych przedsięwzięcie nie odbywało się. Więcej o tegorocznej edycji festiwalu znajdą Państwo również na stronie: http://fama.org.pl

 

Info-foto. http://www.wzp.pl/



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska