Strona główna » Polskie LNG zaprasza na wyjątkowe wydarzenie w ramach festiwalu FAMA – Weekend na Warszowie

Polskie LNG zaprasza na wyjątkowe wydarzenie w ramach festiwalu FAMA – Weekend na Warszowie

by Daniel SZYSZ

Już w najbliższą sobotę i niedzielę, 22 i 23 sierpnia w Świnoujściu odbędzie się dwudniowy, pełen atrakcji „Weekend na Warszowie”. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie jeden z najlepszych polskich raperów – O.S.T.R. Poza nim w programie odkrywanie tajemnic wszechświata wraz z warszawskim Centrum Nauki Kopernik, niesamowite eksperymenty i pokazy chemiczne ramię w ramię z „Małym Inżynierem” oraz mnóstwo koncertów na żywo i prezentacja filarów hip-hopowej kultury. Na deser pokazy cyrkowe, a także gry i zabawy dla dzieci. Wszystko to w strefie rekreacyjnej ufundowanej przez spółkę Polskie LNG, która jest Sponsorem Strategicznym 45. edycji festiwalu FAMA.
W ramach 45. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego, bo tak brzmi pełna nazwa festiwalu, turyści i mieszkańcy Świnoujścia mogą uczestniczyć w ponad setce przeróżnych wydarzeń kulturalnych. Są jak zawsze mocne debiuty, wielkie powroty i uznani twórcy, których kariera zaczynała się niegdyś na Famie. Wszystko bezpłatnie. Festiwal obejmuje całe Świnoujście, ale w najbliższy weekend oczy wszystkich będą zwrócone na prawobrzeże, bowiem we współpracy z Polskim LNG, Fama kolejny rok oferuje działania w prawobrzeżnej części Świnoujścia – dzielnicy Warszów. Część atrakcji odbędzie się w nowoczesnej strefie rekreacyjnej Polskiego LNG. Tworzy ją zadaszona scena małego amfiteatru wraz z widownią oraz plac zabaw z dużym pirackim statkiem, altaną i innymi zabawkami dla dzieci oraz siłownia pod chmurką dla doroszch. Jest to pierwsza duża inwestycja, towarzysząca budowie terminalu LNG, wykonana na świnoujskim Warszowie przez spółkę Polskie LNG. Mieszkańcom miasta została oddana w maju, a całkowity koszt jej budowy wyniósł 1,2 mln złotych. Na 3400 metrach kwadratowych ogrodzonego terenu, znalazł się punkt służący integracji lokalnej społeczności – miejsce jest oświetlone, a całość wyposażona w sprzęt do nagłośnienia oraz monitoring.
– Konsekwentnie zabiegamy o to, aby nasze najbliższe otoczenie czerpało korzyści z bezpośredniego sąsiedztwa terminalu LNG. Wspieramy miejscowe inicjatywy i wydarzenia, starając się przynajmniej część z nich lokować w Warszowie – zapewnia Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Liczba i poziom atrakcji, jakie czekać będą w najbliższą w sobotę i niedzielę na uczestników „Weekendu na Warszowie”, nie zawiedzie nikogo. Czekamy na Was od godziny 14 przy budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Sosnowej 18, gdzie powstanie festiwalowe miasteczko.

Co się wydarzy:

22 sierpnia, sobota
Wielką atrakcją sobotniej odsłony „Weekendu na Warszowie” będzie wystawa z Centrum Nauki Kopernik. Budynek MDK zmieni się w miejsce interaktywnych eksperymentów za sprawą przybyłych ze stolicy eksponatów, zachęcających do samodzielnego poznawania świata. Wystawa „Eksperymentuj!” przeznaczona jest dla różnych grup odbiorców: dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, młodzieży oraz dorosłych. Związana jest z historią powstania Centrum Nauki Kopernik – zanim jeszcze powstała nadwiślańska siedziba, Kopernik służył swojej publiczności w całej Polsce, podróżując z wystawą „Eksperymentuj!”.

Swoje miejsce podczas warszowskiego weekendu będą miały także… podwórka. Proste, dostępne niemal w każdych warunkach, rozwijające wyobraźnię, niestety mocno zapomniane. Młodsze pokolenie będzie mogło sprawdzić, jak wspaniale można bawić się na świeżym powietrzu, zaś to starsze z sentymentu wziąć udział w poszczególnych konkurencjach. Warszowskie podwórko będzie miało w pewnym sensie formę interaktywnego muzeum, bo zabawy z nim powoli stają się historią. Gry zostaną odpowiednio opisane i zobrazowane na planszach informacyjnych, a nad całością czuwać będą trenerzy i sędziowie, którzy wyjaśnią zasady i przeprowadzą zawody. W planie m.in. gra w klasy, w gumę, olimpiady w kapsle czy w cymbergaja oraz zabawy na trzepaku. Na sam koniec koncerty – w sobotę wystąpią Kari & The Buskers, Frankenstein Children, oraz jako gwiazda zespół ULTRA.
Najmłodszych przyciągnie Akademia Cyrkowa. Profesjonalni trenerzy nauczą różnych dyscyplin: żonglowania, kręcenia talerzami czy chodzenia po linie. W jej trakcie odbędą się także wykonywane przez profesjonalistów cyrkowe pokazy. Równie popularna będzie zabawa bańkami mydlanymi. Na placu znajdą się maszyny i zabawki do robienia baniek dla najmłodszych, a także sprzęt do puszczania gigantycznych baniek. Scenę opanują tego dnia grzeczny pirat Dobromir Kulturka i groźny korsarz Groźbir Pomruk. Na miejscu dowiemy się, czy Dobromir Kulturka zdoła nauczyć dobrych manier najgroźniejszego wśród korsarzy. W programie wystąpi pirat z prawdziwą drewnianą nogą i armatą, a dzieci nauczą się rapowanej piosenki o słowach: proszę, przepraszam, dziękuję. Potyczki z piratami to niejedyna rozrywka tego dnia. Nieco później Doktorek Kondensorek i Profesorek Kompresorek wprowadzą dzieci w świat nauki i odkryją tajemnice wszechświata.W programie liczne eksperymenty, suchy lód, zamykanie w wielkiej bańce mydlanej, strzały z działa powietrznego.

23 sierpnia, niedziela

Drugi dzień „Weekendu na Warszowie” to przede wszystkim występ muzycznej gwiazdy – O.S.T.R. oraz prezentacja głównych filarów kultury hip-hopowej, a także pokazy Małego Inżyniera.
O.S.T.R jest jednym z bardziej utalentowanych producentów i freestylowców na polskiej scenie hip-hopowej. Pochodzący z Łodzi raper jest laureatem Fryderyka, a w swoich inspiracjach odwołuje się do jazzu i klasyki. Skończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec. Wcześniej, bo już w wieku 12 lat, wciągnął go jednak hip-hop i z nim związał całe swoje dorosłe życie. Był nominowany do paszportu „Polityki”, zaś jego solowe albumy, wydawane w Asfalt Rec. niejednokrotnie zyskiwały status złotego i platynowego krążka.
Wprowadzeniem do jego występu będzie strefa „Żyj z pasją”, podczas której zaprezentują się przedstawiciele reprezentujący poszczególne filary hip-hopowej kultury. Tego dnia „strefa rekreacji” zmieni się w „strefę energii”. Zaproszeni artyści pokażą zgromadzonej publiczność efekty swojej działalności, a także zaproszą do rozmowy, oraz wspólnych ćwiczeń w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Będzie więc graffiti – na specjalnej „dużej ścianie” zaproszony artysta będzie tworzył swoje dzieło. Do drugiej części „ściany” zaproszeni zostaną do artystycznej zabawy wszyscy chętni uczestnicy Weekendu na Warszowie z Polskim LNG. W specjalnie zaadaptowanym miejscu, Emil Kępski, zamieszkały w Świnoujściu tancerz i choreograf, zafascynowany kulturą hip-hopową, poprowadzi mini warsztaty

taneczne oraz zaprezentuje swoje umiejętności. Czas na pokaz swoich umiejętności będą mieli także beatbokserzy i didżeje miksujący muzykę. Będzie także scena „open mic”, czyli możliwość wystąpienia dla wszystkich chętnych uczestników WnW.
Z kolei namiot Polskiego LNG we władanie obejmie Mały Inżynier. Każdy będzie mógł wziąć udział w eksperymentach i pokazach chemicznych. Odbywać się tu będą pokazy z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu, helu i suchego lodu. Na miejscu dostępne będą także informacje na temat działalności Polskiego LNG w Świnoujściu – informacje dotyczące terminala, jego wpływu na środowisko i lokalną społeczność, możliwość rozmowy i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących terminalu LNG w Polsce.

Dlaczego FAMA

Tegoroczna FAMA odbywa się w Świnoujściu po raz 45, ale festiwal świętuje 50-lecie. Ta matematyczna zawiłość wynika z przerwy w latach 1978-1982 kiedy z powodów politycznych i tym samym braku zgody władz festiwal nie odbywał się. FAMA jest jedynym w Polsce artystycznym wydarzeniem interdyscyplinarnym, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, happenerów i performerów, artystów sztuk wizualnych, pisarzy i poetów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów. Jej celem jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji. Sponsorem strategicznym festiwalu jest Polskie LNG

– Chcemy angażować się w te przedsięwzięcia, dzięki którym miasto rozbudowuje swój potencjał turystyczny, a mieszkańcy korzystają z rozwijającej się infrastruktury i uczestniczą w ciekawych wydarzeniach – dodaje Marcin Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki Polskie LNG.

Szczegółowy program „Weekendu na Warszowie” dostępny jest na stronie www.lng.edu.pl, a program tegorocznej edycji festiwalu FAMA na stronie www.fama.org.pl

1. KONCERTY ZESPOŁÓW MUZYCZNYCH 45. MIĘDZYNARODOWEGO KAMPUSU ARTYSTYCZNEGO FAMA,

2. WIECZORNE KONCERTY GWIAZD WNW 2015
SOBOTA – Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą (Kraków)
NIEDZIELA – O.S.T.R

3. AKADEMIA CYRKOWA (SOBOTA, NIEDZIELA)
Akademia Cyrkowa będzie kolorową atrakcją, która pobudza kreatywność i wyobraźnie dużych 
i małych, a jednocześnie zachęca do aktywnej  formy zmierzania się z rzeczami pozornie niemożliwymi, przez co wspiera rozwój samooceny i samorealizacji poprzez wartościowe przeżycie osiągniętych sukcesów. 

Akademia Cyrkowa będzie kolorową atrakcją, która pobudza kreatywność i wyobraźnie dużych 
i małych, a jednocześnie zachęca do aktywnej  formy zmierzania się z rzeczami pozornie niemożliwymi, przez co wspiera rozwój samooceny i samorealizacji poprzez wartościowe przeżycie osiągniętych sukcesów,

Przestrzeń warsztatowa – stanowiska prowadzone przez trenerów cyrkowych, skierowane dla dzieci, w formie warsztatu i zabawy nauka różnych cyrkowych dyscyplin: żonglowania, kręcenia talerzami, diabolo, flowerstick, rola – bola, chodzenie po linie, dla najmłodszych animacje
z chustą Klanzy (kolorowym spadochronem – 6m i 3m średnicy,

Bańkowa Kraina – zabawa bańkami mydlanymi (maszyny produkująca bańki, zabawki do robienia baniek dla dzieci najmłodszych nawet 2-3 latków), sprzęt do puszczania gigantycznych baniek (ok. 1-2m średnicy), zamykanie dzieci w bańce,

Krótkie pokazy cyrkowe – ok. 3 – 4 pokazów sztuki cyrkowej z udziałem osób zaangażowanych (prowadzących) Akademię Cyrkową,

Program prowadzony ze sceny – interaktywne programy dla dzieci, przygotowane
i realizowane przez doświadczonych pedagogów i aktorów. Fabuła zawiera w sobie elementy edukacyjne, zabawy ruchowe oraz konkursy, które będą wesołym wyzwaniem dla najmłodszych. Przykładowe tematy:

„Drewniana noga i armata – potyczki grzecznego i niegrzecznego pirata.”
Czy dobry pirat Dobromir Kulturka zdoła nauczyć dobrych manier najgroźniejszego wśród korsarzy Groźbira Pomruka? Czy ów złowrogi pirat zgodzi się używać zwrotów grzecznościowych w zamian za nową nie drewnianą nogę? W programie wystąpi pirat
z prawdziwą drewnianą nogą i armatą. Dzieci nauczą się rapowanej piosenki o słowach: Proszę, Przepraszam, Dziękuję. 

„Ale Cyrk! Bracia Klapsik i Apsik w akcji.”
Wszyscy wychowawcy wiedzą, że praca z dziećmi to niezły cyrk. Co zatem się stanie gdy do cyrku przyjedzie prawdziwy cyrk? Czy dzieci poradą sobie z iście cyrkowymi zadaniami? Czy cyrkowcy poradzą sobie z dziećmi i czy Panie poradzą sobie
z cyrkowcami? Poprzez zabawy cyrkowe artyści uczą dzieci zasad bezpieczeństwa podczas zabawy. Poruszamy również temat wykorzystania zwierząt w cyrku. 
W programie pokazy żonglerki, diabolo, elementy iluzji, kręcenia talerzami
i balansowania na rola bola. 

„Doktorek Kondensorek i Perofesorek Kompresorek – naukowy podwieczorek.”
Ile wynosi pierwiastek z tysiąc pięćset dwa dziewięćset? W jakiej temperaturze sublimuje zestalony dwutlenek węgla? Jak szybko biegnie gepard? Kiedy przyjedzie sanepid? Na te pytania nie znamy odpowiedzi. Ale wiemy kto zna. Doktorek Kondensorek i Perofesorek Kompresowrek odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. Zaproście ich do siebie
i odkryjcie tajemnice wszechświata. W programie liczne eksperymenty, suchy lód, zamykanie w wielkiej bańce mydlanej, strzały z działa powietrznego (we współpracy
z programem Małego Inżyniera).

4. „ŻYJ Z PASJĄ” (niedziela)

Niedzielne popołudnie będzie stanowić duży przedsmak dla wieczornego Wydarzenia jakim będzie koncert OSTR.

Planujemy na niedzielne popołudnie z pomocą świnoujskich artystów przemienić strefę rekreacji polskiego LNG w miejsce pełne pasji i pozytywnej energii. Zgromadzimy artystów różnych dziedzin skupionych wokół szeroko pojętego hip-hopu. Zaproszeni artyści pokażą zgromadzonej publiczność efekty swojej działalności, a także zaproszą do rozmowy, oraz wspólnych ćwiczeń
w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. „Strefa rekreacji” zmieni się w „strefę energii”.

Planujemy realizację następujących elementów:

Graffiti – stworzymy podwójną specjalną „dużą ścianę” na której zaproszony artysta będzie tworzył swoje dzieło. Do drugiej części „ściany” zaprosimy do artystycznej zabawy wszystkich chętnych uczestników Weekendu na Warszowie z Polskim LNG. Opowiemy i zaprezentujemy techniki, zaprosimy do zabawy i stworzenia wspólnie wielkiego dzieła.
Taniec – w specjalnie zaadoptowanym miejscu, Emil Kępski1 poprowadzi mini warsztaty taneczne, oraz zaprezentuje swoje umiejętności,
Prezentacje – dj, bitbox, świnoujscy artyści (m.in. Romek, Artur Warzecha, Siwuz”2sz)
Open MIC – mamy nadzieję otworzyć scenę na chętnych uczestników WnW. Prócz prezentacji przebiegu i wyniku warsztatów prowadzonych wcześniej (poniedziałek – piątek) w namiocie Polskiego LNG, planujemy zaprosić do Open MIC wszystkich uczestników warsztatów muzycznych, z którymi uda się przygotować kompletny materiał.

WnW 2015 rozkład terenowy Wydarzenia
PLAC PRZED MDK WARSZÓW

1. OLIMPIADA GIER PODWÓRKOWYCH (SOBOTA I NIEDZIELA)
Proste, dostępne niemal w każdych warunkach, rozwijające wyobraźnię, niestety mocno zapomniane. Podwórka opustoszały, zabawa przeniosła się przed ekrany telewizorów
i komputerów. Postanowiliśmy wobec tego pokazać młodemu pokoleniu, jak wspaniale można bawić się na świeżym powietrzu i jak niewiele do tego potrzeba. Mamy również nadzieję na sentymentalne westchnienie pokoleń starszych. Nasze podwórko będzie miało
w pewnym sensie formę interaktywnego muzeum, bo i zabawy z nim obecne powoli stają się historią (oczywiście naszym celem jest do tego nie dopuścić). Poszczególne gry zostaną odpowiednio opisane i zobrazowane na planszach informacyjnych, tak by przybliżyć uczestnikom dawne metody rozrywki, a zarazem ich poinstruować.
Nasze gry to oczywiście współzawodnictwo, więc nad całością czuwać będą Trenerzy / Sędziowie, którzy naprzemiennie na poszczególnych stanowiskach zaanimują rywalizację, wyjaśnią zasady i przeprowadzą zawody.
Strefa Skoków i Podskoków
Gra w klasy
Gra w gumę
Gra w sznura
Gra w szczura

Strefa zręczności
Wielkie podwórkowe bierki
Gra w ciupy
Gra w serso
Gra w klipę

Olimpiady Podwórkowe
Wyścig kolarski – gra w kapsle
Grzebieniowy Cymbergaj
Fajerka

Na trzepaku
Kury na grzędzie (ciuciubabka na trzepaku)
Zwisanie i fikołki

Trzepak jest mobilny z możliwością rozstawienia na dowolnym terenie (podpory, lub opcja wbicia w ziemię), jako element scenograficzny, budujący klimat i przestrzeń,
a jednocześnie dający możliwość zaproponowania podwórkowych zabaw.
Proca
Procą bawił się z pewnością nie jeden chłopak i dziewczyna. My proponujemy
w bezpiecznej formie z procy ponadwymiarowych rozmiarów zawody w celność, odległość, finezji lotu pocisku. Proca ok. 170 cm wysokości, pluszowe pociski.
Podwórkowe drużyny sportowe
Palant
Zbijak

Mecz Palanta lub Zbijaka może być elementem uzupełniającym program całej imprezy, lub odbywać się jako zwieńczenie działań całej Strefy Gier Podwórkowych. W trakcie imprezy zbierane są zapisy, po czym sędziowie organizują boisko, zbierają drużyny, oznaczają je, przedstawiają zasady gry – po czym przy zabawnym komentarzu spikera odgrywany jest mecz.
W tym przypadku zaproponowalibyśmy odegrać jednego dnia spotkanie Palanta (sobota), a drugiego dnia spotkanie „Zbijaka” (niedziela).

2. ZAMKI DMUCHANE
dmuchana ścianka wspinaczkowa,
zjeżdżalnia duża dmuchana,

3. NAMIOT POLSKIEGO LNG
Pragniemy za pomocą infrastruktury namiotu Polskiego LNG (telewizory) zaprezentować mieszkańcom dzielnicy Warszów, zaproszonym gościom, oraz samym uczestnikom rezultaty warsztatów, które poprzedzą Weekend na Warszowie z Polskim LNG. Warsztaty odbędą się w dn. 17-21 sierpnia (poniedziałek – piątek). Na WnW zostaną przygotowane krótkie materiały filmowe obrazujące przebieg i rezultaty warsztatów. Klipy promocyjne będą prezentowane przez cały czas trwania Weekendu na Warszowie w namiocie Polskiego LNG.

4. MAŁY INŻYNIER

5. WYSTAWA CENTRUM NAUKI KOPERNIK (sobota) – BUDYNEK MDK SALA WIDOWISKOWA

WnW 2015 SOBOTA 22.08.2015

14:00-20:00 Centrum Nauki Kopernik budynek MDK (tylko sobota) HALA W ŚRODKU MDK (cały dzień)
14:00-20:00 Namiot Polskiego LNG
14:00-20:00 Akademia cyrkowa, dmuchana ścianka wspinaczkowa, dmuchany zamek (cały dzień)
14:00-20:00 Malowanie twarzy, modelowanie balonów, wata cukrowa, popcorn (cały dzień)

14:00 – 14:30 Rozpoczęcie festynu
14:30 – 15:00 Interaktywny program dla dzieci z Akademią Cyrkową, zaproszenie do zabaw, prezentacja Akademii Cyrkowej
15:30 – 16:00 Prezentacja Strefy Gier Podwórkowych
16:00 – 16:30 Pokaz rezultatów projektów warsztatowych (Namiot Polskiego LNG)
16:30 – 17:30 Pokazy – Ratownictwo Medyczne Straż Pożarna
17:30 – 18:00 Interaktywna program dla dzieci z Akademią Cyrkową
18:00 – 19:30 Koncerty zespołów 45. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA
20:00 Koncert Sobotniej Gwiazdy WnW Kołłątajowska Kuźnia Prawdziwych Mężczyzn z Olą

WnW 2015 NIEDZIELA 23.08.2015

14:00-20:00 Namiot Polskiego LNG, Mały Inżynier
14:00-20:00 Akademia cyrkowa, dmuchana ścianka wspinaczkowa, dmuchany zamek (cały dzień)
14:00-20:00 Malowanie twarzy, modelowanie balonów, wata cukrowa, popcorn (cały dzień)

14:00 – 14:30 Rozpoczęcie festynu
14:30 – 15:30 Prezentacje Małego Inżyniera
15:30 – 16:00 Interaktywny program dla dzieci z Akademią Cyrkową
16:00 – 20:00 Strefa „Żyj z pasją”

Graffiti – stworzymy podwójną specjalną „dużą ścianę” na której zaproszony artysta będzie tworzył swoje dzieło. Do drugiej części „ściany” zaprosimy do artystycznej zabawy wszystkich chętnych uczestników Weekendu na Warszowie z Polskim LNG. Opowiemy i zaprezentujemy techniki, zaprosimy do zabawy i stworzenia wspólnie wielkiego dzieła.
Taniec – w specjalnie zaadoptowanym miejscu, Emil Kępski2 poprowadzi mini warsztaty taneczne, oraz zaprezentuje swoje umiejętności,
Prezentacje – dj, bitbox, świnoujscy artyści (m.in. Romek, Artur Warzecha, Siwuz”2sz)
Open MIC – mamy nadzieję otworzyć scenę na chętnych uczestników WnW. Prócz prezentacji przebiegu i wyniku warsztatów prowadzonych wcześniej (poniedziałek – piątek) w namiocie Polskiego LNG, planujemy zaprosić do Open MIC wszystkich uczestników warsztatów muzycznych, z którymi uda się przygotować kompletny materiał.

20:00 Koncert Gwiazdy WnW 2015 – O.S.T.R.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska