FAMA W SKLEPIE, MATKA ODRA I ECINARG

Już o 11:00 Famowicze zawładną placem Wolności. Zapraszamy najmłodszych na warsztaty fotograficzne zatytułowane MIEJSKA FOTKA, a dorosłych – o 12:00 – na spotkanie z NIEPEWNYMI SYTUACJAMI Wojtka Fiedorczuka i Michała Kempy. Ta ostatnia propozycja to zdarzenie rozedrgane emocjonalnie, zaburzone gatunkowo, pomieszane sensem, a za zadanie ma jedno – skłonić widzów do poderwania się od rzeczywistości. Polecamy, to przecież … Fama.

O 14:00 dwójka niezwykle uzdolnionych famowskich muzyków – Suzia i Paweł Izdebski zagrają w… sklepie z artykułami dekoracyjnymi „Dekor”. Ten niezwykły koncert odbędzie się w ramach projektu ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE.

O 17:00 zapraszamy do Posterunku Energetycznego Enea. Elektryzować tu będą studenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Młodzi artyści zaprezentują swoje prace na wystawie zatytułowanej ECINARG/GRANICE. Inspiracją dla artystów było Świnoujście i jego przygraniczny charakter.

Od 18:30 Fama zaprasza już do Muszli Koncertowej przy promenadzie. Na scenie zaprezentują się dwa zespoły – Chaotic Pieces i Sauté. CHAOTIC PIECES swoje brzmienie określają jako energiczne połączenie syntezatorów, eksperymentów oraz nurtów elektronicznych, neosoulowych i rockowych. SAUTÉ to z kolei dźwięki akustycznego basu, gitary w połączeniu z etnicznymi perkusjonaliami, a całość dopełnia wokalem Patrycja Witkowska, która komponuje, pisze i śpiewa.

O 21:00 w Hali Basenu Północnego jedno z najważniejszych artystycznych wydarzeń Famy – spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia MATKA ODRA, zrealizowany przy współpracy z Zachodniopomorską Offensywą Teatralną. „Ósemki” to symbol teatru zaangażowanego i najsłynniejsza polska grupa wywodząca się ze studenckiej kontrkultury teatralnej lat 60. Prezentowali swoje spektakle w pierwszym okresie historii festiwalu Fama. Od samego początku, aż do dziś, są grupą na wskroś współczesną, której twórczość wpisuje się i stale odnosi do przemian historycznych, politycznych i społecznych. Projekt „Matka Odra” oparty jest o prawdziwe świadectwa i opowieści, jego celem jest zapisanie odchodzącego świata pracy i oddanie głosu ludziom, którzy tworzyli historię, a dziś zmarginalizowani – odchodzą w zapomnienie. Dotychczas odbyły się dwie realizacje tego typu: w poznańskiej Fabryce Cegielskiego oraz w dawnej Stoczni Szczecińskiej. Teraz przyszedł czas na Świnoujście. Temat spektaklu będzie zbudowany wokół upadku świnoujskiego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra.

Pełen atrakcji i emocji dzień zwieńczy jak zwykle spotkanie w Klubie Scena. Zaczynamy o 22:30 od SYTUACJI IMPROWIZOWANYCH czyli od nowej formy kabaretowej – impro. Później już tylko muzycznie – duet DACH czyli Mateusz Urbański (bas) i Wojtek Kurek (perkusja) grający „dłużyzny i nudę albo post-rock”. Po nich goście z Ukrainy czyli zespół SHKLO i post rock, experimental, indie, industrial. Wieczór zakończy albo noc rozpocznie przenikający przekaz tekstu i fuzja muzycznych gatunków czyli BARABAS.

Pamiętacie? Na wszystkie wydarzenia Famy – wstęp wolny!

Powiązane posty

Wiecie, że w Świnoujściu była FAMA – też jesteśmy zdziwieni – ale wczoraj się skończyła

Świnoujście – FAMA 2023. Malują murale na chodnikach.

Świnoujście – Protokół z przyznania i przekazania nagród 51. Festiwalu Fama