Jak informuje rzecznik prezydenta – Akcja skierowana przeciwko bezdomnym przyniosła pozytywny skutek. Duże przy tym znaczenie miała doskonała współpraca Straży Miejskiej z Policją i gospodarzem promenady, który natychmiast reagował w przypadku pojawienia się żebrzących, czy bezdomnych pod wpływem alkoholu, zakłócających porządek. Podobnie, jak sami mieszkańcy, którzy widząc takie sytuacje na terenie miasta, dzwonią i informują o tym miejskich strażników lub policję. Taka postawa pozwala na szybką interwencję służb.
We wrześniu ubiegłego roku na terenie miasta przebywało 47 bezdomnych spoza Świnoujścia. Obecnie jest ich ośmiu. Od lutego do września tego roku z zasiłku celowego na zakup biletu skorzystało 7 bezdomnych. Większość bezdomnych i żebrzących opuszczała nasze miasto po rozmowach z policją i strażą miejską, bez korzystania z tej formy pomocy.
Nie bez znaczenia w ograniczeniu liczby bezdomnych i żebrzących w naszym mieście dużą rolę odegrali sami mieszkańcy.
Coraz więcej bowiem osób nie daje już pieniędzy osobom żebrzącym, słusznie uważając, że ich pieniądze zostaną wydane na alkohol, a osoby, które faktycznie potrzebują pomocy mogą ją uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Schronisku dla Bezdomnych i innych instytucjach działających w mieście.
Tym samym w środowisku bezdomnych i żebrzących Świnoujście przestaje już mieć opinię miejsca, gdzie można łatwo zdobyć niemałe pieniądze, a tym samym do którego warto przyjechać nawet z drugiego końca kraju.