22. Uznamski Festiwal Muzyki zaprasza na podium Finlandię

· Baltic Sea Youth Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi wystąpi ze światową premierą
· Najlepsi muzycy i zespoły dadzą około 40 koncertów w okresie 19.9. do 10.10.
· Uznamski Festiwal Muzyki otrzymał znak jakości EFFE za zaangażowanie europejski
Kąpielisko Ahlbeck, 14 września 2015: „fascynacja fińska, Sibelius, Tango, Kalevala” – pod tym hasłem 22. Uznamski Festiwal Muzyki w okresie od 19.9. do 10.10 odkrywa kulturę muzyczną Finlandii. Około 40 koncertów odbywających się na wyspie zapozna słuchaczy z namiętnie tańczącym tango narodem; punktem ciężkości będzie wielki Fin Jean Sibelius, a przewodnikiem po świecie muzyki będzie narodowy epos fiński „Kalevala”. „W tym roku chcemy osiągnąć jedno: zachwycić publiczność fascynująco bogatą kulturą muzyczną Finlandii. Finlandia, to małe mocarstwo muzyczne, na trzy tygodnie rozdźwięczy z pomocą międzynarodowych gwiazd wyspę dwóch krajów – Uznam”, zachwyca się intendent Thomas Hummel. Dla publiczności przygotowano około 30 miejsc występów, gdzie można oczekiwać szerokiego wachlarza fińskiej muzyki – od Starofińskiej i folklorystycznej, do dźwięków tang i wielkich symfonii, w wykonaniu renomowanych solistów i zespołów o międzynarodowej sławie.
Gwiazdy światowej sławy na Uznam i premiera światowa w Peenemünde
Od razu na początku festiwalu w historycznym budynku elektrowni w Peenemünde zaskoczy publiczność Baltic Sea Youth Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi oraz pianista Pauli Kari światową prapremierą utworu GREEN Concerto – dźwięczną wypowiedzią za zwiększeniem starań na rzecz ochrony środowiska, autorstwa fińskiego kompozytora jazzowego Severi Pyysalo. Fiński przegląd będzie kontynuowany przez Zespół Filharmoników Berlińskich, Orkiestrę symfoniczną Radia NDR pod batutą Thomasa Hengelbrocka, Solistów z zespołu Lumen Valo, Lipski Kwartet Smyczkowy, sławnego pianistę Henri Sigfridssona, orkiestrę tango Guardia Nueva, Boulanger Trio, zespół dworski z Weimaru, pianistkę Marię Lettberg i innych na całej wyspie Uznam.

Jean Sibelius i Trójdźwięk Bałtycki

Jean Sibelius, urodzony przed 150 laty pierwszy gwiazdor Finlandii jest w centrum zainteresowania 22. Uznamskiego Festiwalu Muzyki: Baltic Sea Youth Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi otworzy ciąg wydarzeń festiwalowych jego 3. Symfonią. Panie z Boulanger Trio sprawią, że odczujemy siłę marzeń młodego Sibeliusa. Z przyjacielską pomocą Instytutu Fińskiego w ramach festiwalu zostanie przygotowana wystawa o Sibeliusie jako człowieku i twórcy. W trakcie trwania tradycyjnego Bałtyckiego Forum Muzycznego, powstałego z inicjatywy Uznamskiego Festiwalu Muzyki, radia NDR i stowarzyszenia twórców dźwięku MV, mistrz wiolonczeli David Geringas wraz z wybitnymi solistami Orkiestry Symfonicznej Radia NDR pokaże niezwykłe powiązania z rosyjskim kompozytorem Aleksandrem Głazunowem. Wraz z Duńczykiem Carlem Nielsenem zamknie się ciąg jubilatów, którzy urodzili się w roku 1865, przed 150 laty. Wielokrotnie nagradzany zespół dworski z Weimaru pod dyrekcją Petera Hörra oraz fiński pianista Henri Sigfridsson sprawią, że wszyscy trzej jubilaci zabrzmią wspólnie.

Tango, mity i śpiewy

Fiński epos narodowy „Kalevala“ zainspirował nie tylko mistrza Sibeliusa, wpłynął również na wykłady muzyczne i koncerty w ramach 22. Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. Recytator Frank Arnold wraz z pianistą Sami Väänänenem odbędą podróż po krainie mitów wraz z kompozycjami Jeana Sibeliusa i Erkki Melartinsa. Karoliina Kantelinen i Ikka Heinonen uprowadzą widownię do Karelii za pomocą starofińskiego folkloru i tradycyjnego śpiewu Joik. Głosy zespołu Lumen Valo pod dyrekcją Kari Turunena przedstawią śpiewy kościelne, które po raz pierwszy ukazały się drukiem w Greifswaldzie. Oprócz tego Finowie zostaną przedstawieni jako namiętnie tańczący tango naród przez Trio Cayao, Signum Saxophon Quartett (zdobywca muzycznej nagrody uznamskiej w 2011) oraz na zakończenie przez orkiestrę tango Guardia Nueva pod batutą Raimo Vertainen w ramach uroczystej gali.

Następcy na podium

Wspieranie młodych talentów muzycznych zalicza się do głównych celów Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Od ponad 20 lat Festiwal prezentuje laureatów konkursu nowojorskiej fundacji Young Concert Artists. W tym roku występuje 22-letni pianista Daniel Lebhardt, którego można było już podziwiać przy okazji koncertów z serii BBC Proms w Londynie. Oprócz wręczenia Uznamskiej Nagrody Muzycznej imienia Oskara i Very Ritterów w wysokości 7000 Euro, po raz drugi będzie przyznana Nagroda Muzyczna Achterkerke w ramach Fundacji Achterkerke dla Młodego Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. Wynosi ona 5000 Euro i przypada dla zwycięzcy północnoniemieckiego konkursu „Młodzi muzykują”. W ramach Młodego Uznamskiego Festiwalu Muzycznego uczennice i uczniowie z wyspy Uznam, wraz z uczestnikami mistrzowskich kursów wiolonczelistów prowadzonych przez Davida Geringasa, pedagoga muzycznego Andreasa Peer Kählera i kwartet smyczkowy orkiestry kameralnej Unter den Linden oraz Signum Saxophon Quartett, mają odkrywać swe kreatywne potencjały.

Uczczenie przyznania znaku jakości EFFE

Łączące kraje aangażowanie Uznamskiego Festiwalu Muzyki zostało wyróżnione w 2015 roku znakiem jakości przez inicjatywę „Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy” (EFFE). Na podstawie rekomendacji grona ekspertów z 32 krajów europejskich grupa robocza EFFE w ramach Unii Europejskiej uznała wartościowe programy oraz zaangażowanie w ponadgraniczną współpracę artystyczną Uznamskiego Festiwalu Muzyki za wybitne.

Od roku 1994 Uznamskie Festiwal Muzyki prezentuje bogate kultury muzyczne regionu Bałtyku. Różnorakie i ciekawe programy muzyczne uzupełnione przez wystawy, wykłady i odczyty odbijają własną kulturę i samopoczucie w zwierciadłe Innego. Muzyka festiwalowa przekracza bez wysiłku granice geograficzne, historyczne i kulturowe, lączy ludzi ponad krajami i pokoleniami.

Informacje i rezerwacja biletów: 038378-34647 online: www.usedomer-musikfestival.de lub www.reservix.com

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Sun Festival w Kołobrzegu. Dziesiątki poszkodowanych, dwie osoby w szpitalu

Tunel w Świnoujściu blisko 4,7 mln przejazdów rocznie, średnio 15-16 tysięcy aut dziennie

Świnoujście. Aryjskie rysy twarzy zwalniają z opłaty klimatycznej ??