Rozpoczęły się zapowiadane wcześniej prace renowacyjne popularnej świnoujskiej rzeźby – smoka Telesfora. Powstała w 1976 roku i przez lata była ulubionym miejscem zabaw młodszych świnoujścian. Na restauracją rzeźby czuwa jej autorka Leonia Chmielnik ze Szczecina.
Postać smoka Telesfora pochodzi z popularnego w latach 70-tych XX wieku programu dla dzieci „Pora na Telesfora”. Od początku stoi w Parku Zdrojowym przy ulicy Chrobrego. Wielu dorosłych już dziś świnoujścian z sentymentem wspomina, jak przez lata bawili się przy Telesforze. Potem przyprowadzali tam swoje dzieci, a teraz wnuki. Pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą stanowią ważną pozycję w ich rodzinnych albumach.
Z biegiem czasu rzeźba uległa zniszczeniu. Odpadły kolorowe kafelki mozaiki i części samej rzeźby. Po niemal 40 latach przyszła pora na odrestaurowanie smoka.
Pomysł renowacji Telesfora został zgłoszony w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego. Choć nie wygrał głosowania , prezydent Świnoujścia, zdecydował o jego odnowieniu.
- Aby wiernie odtworzyć wszystkie brakujące elementy zwróciliśmy się do mieszkańców z prośbą o zdjęcia rzeźby z czasów jej świetności – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania.
Zdjęcia z rodzinnych albumów przyniosło kilkudziesięciu świnoujścian.
- Wielu opowiadało przy tym rodzinne historie związane z tą rzeźbą – dodaje Robert Karelus. – Jedno ze zdjęć przyniósł dziadek popularnej dziś polskiej aktorki, która pochodzi z naszego miasta. Jak wspominał z uśmiechem, gdyby była mała, smok Telesfor był stałym punktem niemal wszystkich spacerów z dziadkami.
Te, na których dobrze widać było poszczególne elementy trafiły do Wydziału Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta, którego pracownicy zajmuje się renowacją rzeźby.
Odrestaurowanie Telesfora ma kosztować 15,5 tys. złotych i potrwa miesiąc. Prowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy ze Szczecina pod kierownictwem autorki Telesfora Leonii Chmielnik.
- Telesfor przejdzie gruntowne mycie, odtworzone zostaną brakujące elementy, a całość ponownie wyłożona będzie kolorową mozaiką – wylicza Robert Karelus. – Dodatkowo rzeźba zostanie zakonserwowana specjalną farba, która będzie ją chroniła przed negatywnym skutkiem warunków atmosferycznych.
Tekst BIK UM Świnoujście
Fot. archiwa rodzinne mieszkańców Świnoujścia