Od 2019 roku laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie będzie jednym z czterech w Polsce, które bada szczególnie szkodliwe substancje chemiczne w wodach powierzchniowych (zarówno morskich, jak i lądowych). Porozumienie w tej sprawie w obecności wojewody Marka Tałasiewicza podpisze w poniedziałek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Jerzy Kuliński i Wojewódzki Inspektor – Andrzej Miluch.
- Liczba laboratoriów w Polsce wykonujących poszerzone badania wody pod kątem zawartości szczególnie szkodliwych substancji chemicznych zostanie ograniczona w ciągu najbliższych lat z 16 do 4 – wyjaśnia Andrzej Miluch – Nasze laboratorium to jedno z czterech, które będzie doposażane w specjalistyczny sprzęt i zaawansowaną aparaturę badawczą. Będziemy badać próbki pobrane z województw: lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i naszego, zachodniopomorskiego.
Zmiany są podyktowane nową dyrektywą unijną, która rozszerza zakres badanych substancji chemicznych w wodach powierzchniowych. W ramach projektu p.n. „Wzmocnienie monitoringu wód w zakresie procedur zapewnienia i kontroli jakości pomiarów i ocen stanu wód powierzchniowych oraz infrastruktury badawczej, pomiarowej i informatycznej” realizowanego ze środków POIiŚ 2014-2020 zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt za 59 mln zł.
Zapraszamy media na uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie dofinansowania i realizacji nowych zadań – uroczystość rozpocznie się o godz. 9.15 w laboratorium WIOŚ – budynek ZUW przy Wałach Chrobrego 4, pok. 076 (obok ogólnodostępnej szatni, zejście schodami w dół obok kiosku) w poniedziałek, 19 października. Osoby zainteresowane będą mogły zwiedzić laboratorium WIOŚ.
Agnieszka Muchla
Rzecznik prasowy wojewody