Strona główna » Jak chronić przyrodę z celnikami?

Jak chronić przyrodę z celnikami?

by Daniel SZYSZ

Odpowiedzią jest pierwsza gra planszowa przygotowana przez Służbę Celną „Chroń przyrodę z celnikami”, która posłuży mazowieckim i zachodniopomorskim funkcjonariuszom celnym w edukacji dzieci i młodzieży szkolnej.

Funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie i Izby Celnej w Szczecinie przeprowadzą w 40. szkołach województwa mazowieckiego i zachodniopomorskiego akcję profilaktyczno-edukacyjną, w ramach projektu współfinansowanego z funduszy norweskich „Bezpieczeństwo w strefie Schengen – zwiększenie skuteczności działań funkcjonariuszy celnych z regionów Mazowsza i Pomorza Zachodniego w walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną”.

Powyższa akcja zostanie przeprowadzona w okresie od grudnia 2015 r. do marca 2016 r. i obejmie m.in. następującą tematykę:

• zagrożenia związane z uzależnieniem od narkotyków;

• zagrożenia związane ze spożyciem i użytkowaniem towarów podrobionych;

• ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Dzieci i młodzież uczestniczący w spotkaniach, otrzymają grę edukacyjną „Chroń przyrodę z celnikami”, opracowaną przez firmę RegioConsulting specjalnie na potrzeby prowadzanych przez Służbę Celną działań profilaktyczno-edukacyjnych.

Otrzymaliśmy już wersję proxy gry.

Gra tematyką nawiązuje do programu nauczania, uwrażliwiając graczy na problem handlu zagrożonymi wyginięciem okazami zwierząt i roślin chronionych przez Konwencję Waszyngtońską (CITES). Głównym odbiorcą gry są dzieci i młodzież, a jej podstawowym celem jest uświadomienie i zwrócenie uwagi przedstawicieli młodego pokolenia na potrzebę ochrony zagrożonych gatunków – zgodnie z zasadą „uczyć bawiąc”.

Uczestnicy gry wcielają się w rolę funkcjonariuszy celnych, którzy wykrywają przemyt nielegalnych towarów. Gra wymaga nie tylko przemyślanej taktyki i sprytu, ale również aktywnej współpracy z innymi graczami w celu wyeliminowania w jak największym stopniu przemytu i w konsekwencji rozbicia grupy przestępczej.

W trakcie gry, uczestnicy pogłębiają wiedzę na temat najczęściej pojawiających się w nielegalnym handlu żywych okazów oraz wykonanych z nich pamiątek, kosmetyków lub medykamentów.

Poszerzone informacje na temat tych okazów oraz stopnia zagrożenia wyginięciem, można znaleźć na stronie dedykowanej grze. Każda karta do gry posiada nadrukowany kod QR, który zeskanowany urządzeniem mobilnym odsyła do opisu związanego z kartą.

Mamy nadzieję, że gra „Chroń przyrodę z celnikami” będzie nie tylko samą przyjemnością, do której chętnie się wraca, ale również będzie atrakcyjną dla dzieci i młodzieży formą zdobycia wiedzy na temat zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Info, foto: Izba Celna w Szczecinie



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights