Remont boiska szkolnego do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 2 na Warszowie, zakup aparatury do monitorowania i podtrzymywania czynności życiowych dla Szpitala Miejskiego, przedsięwzięcie „Wyspy Sportu”, melioracja ogrodu działkowego „Granica” oraz ułożenie kostki granitowej wokół zabytkowego kościoła w Przytorze – to zwycięzcy Budżetu Obywatelskiego 2016. Tak w głosowaniu zdecydowali mieszkańcy miasta.
– Mając doświadczenie z ubiegłego roku spodziewaliśmy się dużego zainteresowania tą formą konsultacji społecznych – powiedział Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Jednak faktyczna ilość oddanych głosów na poszczególne projekty przerosła nasze oczekiwania.
Dziś podczas spotkania w urzędzie miasta prezydent podał oficjalne wyniki. Wręczył też symboliczne czeki liderom projektów, które zdobyły najwięcej głosów. W spotkaniu udział wzięli również członkowie zespołu powołanego przez prezydenta do spraw Budżetu Obywatelskiego.
- Tak duża ilość głosów, to duża zasługa osób, które złożyły wnioski – mówił prezydent. – Wielu z nich przeprowadziło prawdziwą kampanię promująca swoje projekty .
Dodał również, że takie zainteresowanie mieszkańców doskonale pokazuje, że nasi mieszkańcy identyfikują się z miastem, w którym żyjemy i zależy im na jego rozwoju. - To naprawdę cieszy – powiedział Janusz Żmurkiewicz.
Najwięcej głosów (1673 ważnych) zdobył projekt złożony przez mieszkankę dzielnicy Warszów Sylwię Marszałek, a dotyczący remontu boiska przy szkole podstawowej.
– Chciałam bardzo podziękować wszystkich, którzy oddali głos na nasz projekt i tym, którzy pomagali mi w jego promowaniu i zbieraniu głosów – mówiła Sylwia Marszałek. – Bez ich zaangażowania, sama niewiele bym zdziałała. Bardzo wam wszystkim jeszcze raz dziękuję.
Podobnie dziękowali również liderzy pozostałych zwycięskich projektów.
– Po raz kolejny udało nam się pokazać, że mieszkańcy Przytoru – Łunowa to zgrana społeczność, która jednoczy zarówno starszych, jak i młodszych. A najlepszych tego przykładem są te nasze młode mieszkanki, które przyszły tu dzisiaj razem ze mną odebrać ten symboliczny czek – powiedział Sławomir Nowicki. – One również zbierały głosy na nasz projekt.
Budżet Obywatelski przeprowadzono w Świnoujściu po raz drugi. Mieszkańcy mogli głosować na jeden z 20 projektów. Napłynęła rekordowa ilość głosów – 11. 241, z czego ważnych było 9.344. Najczęstszym powodem nieważności były podwójne głosy, błędne dane lub niewypełnione wszystkie pola na karcie do głosowania. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w sumie oddano 8.985 głosów, z czego 7.427 było ważnych.
W tym roku na cały Budżet Obywatelski prezydent przeznaczył 2,5 mln złotych, czyli o 500 tysięcy więcej niż rok temu.
Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście