Koniec października tuż-tuż – pamiętaj o zarejestrowaniu paragonów!

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja promująca właściwe nawyki konsumenckie i uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców. Jej atrakcyjność polega na możliwości wygrania cennych nagród. 16 listopada odbędzie się pierwsze losowanie – wezmą w nim udział wystawione w październiku paragony, które zostaną zarejestrowane do końca tego miesiąca.

W akcji nadzorowanej przez Ministerstwo Finansów może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Warto przed pierwszym losowaniem przypomnieć kilka zasad, których przestrzeganie z pewnością zwiększy szansę na wygraną.

Zasady uczestnictwa w loterii paragonowej
Aby spróbować szczęścia w losowaniu atrakcyjnych nagród, wystarczy na stronie internetowej www.loteriaparagonowa.gov.pl zarejestrować paragon fiskalny opiewający na kwotę minimum 10 zł. Każdy pełnoletni uczestnik loterii może zgłosić dowolną liczbę paragonów – ważne jest jednak, by uczynił to w miesiącu ich wystawienia. Jeśli termin zostanie przekroczony, dowody sprzedaży stracą ważność i nie będą mogły brać udziału w listopadowych losowaniach. Zarejestrowane paragony należy zachować – w przypadku wygranej, szczęśliwy los będzie poddany weryfikacji i stanie się podstawą do wydania nagrody.
Co zrobić, aby nasz paragon wziął udział w losowaniu
Rejestracja paragonu fiskalnego nie sprawia trudności, nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga posiadania dodatkowych dokumentów. Niemniej, nasz udział w losowaniu będzie zależał od tego, czy poprawnie wypełnimy formularz zgłoszeniowy. Co powinno się w nim znaleźć?
Żeby nasz paragon fiskalny został zarejestrowany, musimy wprowadzić do formularza zgłoszeniowego następujące dane: numer unikatowy kasy rejestrującej, NIP firmy, z której pochodzi dokument, datę sprzedaży, kolejny numer wydruku oraz kwotę brutto. Jeżeli to będzie nasz pierwszy paragon, konieczne okaże się również podanie danych osobowych, takich jak numer telefonu i adres e-mail – tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.
Dane te to doskonała okazja do sprawdzenia, czy w konkretnym punkcie handlowym otrzymaliśmy – zgodnie z przepisami – właściwy wydruk potwierdzający sprzedaż, czy też innego rodzaju dokument.

Regulamin Narodowej Loterii Paragonowej skłania do weryfikacji dokumentu, który wydał nam przedsiębiorca. W losowaniach mogą brać udział jedynie poprawnie wystawione paragony fiskalne – wszelkiego rodzaju potwierdzenia płatności kartą, faktury VAT czy tzw. rachunki kelnerskie nie będą brane pod uwagę – nadmienia Marcin Ciechowicz.
Te same zasady dotyczą branży premiowanej. Co kwartał odbędzie się dodatkowe losowanie nagrody specjalnej, czyli samochodu osobowego Opel Insignia. Wezmą w nim udział paragony pochodzące z wytypowanej na dany czas branży. Obecnie należą do niej usługi świadczone w salonach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych.

Ucząc bawi, bawiąc uczy
Narodowa Loteria Paragonowa kusi nagrodami, ale wspólna zabawa nie jest celem samym w sobie. Formuła akcji ma również charakter edukacyjny: jej zadanie to uświadomienie Polakom, jak ważnym dokumentem jest paragon fiskalny – nie tylko z punktu widzenia praw konsumenta do zwrotu lub reklamacji, ale także ze względu na uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców, którzy odprowadzają należne podatki. Loteria przyczynia się zatem do sukcesywnej likwidacji „szarej strefy” oraz wzmocnienia narodowej gospodarki.
Akcja ruszyła 1 października i od samego początku zyskiwała coraz większą sympatię społeczeństwa. Świadczą o tym liczby: już w pierwszym tygodniu loterii zarejestrowano milion paragonów, zaś obecnie jest ich ponad 5 500 000. Czas trwania zabawy został zaplanowany na okrągły rok. Jeśli jej popularność nie osłabnie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrwa kolejne pół roku.
Najbliższe losowanie odbędzie się 16 listopada – do wygrania czekają 2 tablety iPad Air 2 oraz samochód osobowy Opel Astra.

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------