12 listopada 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone dziejom Słowian, które poprowadziła mgr archeologii pani Monika Kunkel-Ratajczak. Wykład opierał się na wiedzy archeologicznej, nie do końca zgodnej z wiedzą historyczną.
O oprawę wizualną zadbało Stowarzyszenie Archeozdroje, którego członkowie ubrani w zrekonstruowane stroje z X wieku, przybliżyli atmosferę tamtej epoki. Podczas tego wieczoru czytelnia zamieniła się we wnętrze słowiańskiej chaty. W tle słychać było dawną muzykę, w powietrzu unosiła się woń ziół. Klimat tworzyły liczne rekwizyty: ceramika ręcznie lepiona, biżuteria, baranie skóry a przede wszystkim goście, którzy niczym biesiadnicy zasiedli do stołów.
Członkowie Stowarzyszenia Archeozdroje przygotowali również potrawy naszych przodków. Można było skosztować kapusty z soczewicą, żurku oraz kaszy jaglanej ze skwarkami. Największe wzięcie miały pajdy chleba własnego wypieku, oczywiście ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
Pani Monika opowiadała o nieistniejących ludach naszego kontynentu, do których należały plemiona takie jak Goci, Lugiowie czy Wenetowie. Można było dowiedzieć się tego, że Sklawinowie byli przodkami plemion zachodniosłowiańskich, którzy dali początek Polakom, Czechom czy Słowakom. Usłyszeliśmy o pierwszych państwach słowiańskich powstałych już w VII n.e. gdy to swój początek miało Państwo Samona, które grupowało ludność słowiańską przeciw wspólnemu wrogowi – Awarom.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z przybyłymi słuchaczami oraz poczęstunkiem potraw słowiańskich. Serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia Archeozdroje za aranżację wnętrza biblioteki. Zadbali o każdy detal, by impreza miała swój słowiański charakter.
Kolejnym etapem współpracy Biblioteki i Stowarzyszenia Archeozdroje będą rekonstrukcyjne warsztaty rękodzieła dawnego. O terminach warsztatów poinformujemy już wkrótce.
Miejska Biblioteka Publiczna