Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie powinniśmy pozbywać się odpadów w odpowiedni sposób. W Szkole w Wapnicy udało się połączyć te dwa elementy – zorganizowaliśmy kolejny Dzień Recyklingu.
Od roku 2009 zebraliśmy już kilkanaście ton elektroodpadów, kilkaset kilogramów baterii i akumulatorów oraz mnóstwo płyt CD/DVD, nakrętek, kartridży i tonerów. Każda z tych rzeczy trafiła w odpowiednie miejsce, żadna nie szpeci i nie zanieczyszcza lasu. W zamian za zużyty elektrosprzęt rozdaliśmy setki sadzonek drzew, krzewów i kwiatów oraz jabłka, ekogadżety, pączki i muffiny, torby na zakupy, książki, bombki, kubki, t-shirty.
Tym razem postawiliśmy na BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH I ROWERZYSTÓW. Za zużyty elektrosprzęt rozdawaliśmy lampki do rowerów, kamizelki odblaskowe oraz fosforyzujące i świecące elementy przypinane do odzieży. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Międzyzdroje. W odpowiedzi na nasz apel również inni darczyńcy dostarczyli odblaski: Nadleśnictwo Międzyzdroje, Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego, Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A., M&M Consulting, Woliński Park Narodowy. Dziękujemy!
Pracownicy Nadleśnictwa Międzyzdroje, Uniwersytetu Szczecińskiego, członkowie koła ekologicznego SP2 oraz tata Oskara i Filipa i tata Zosi byli również obecni i wspierali organizacyjnie przeprowadzenie zbiórki.
Szkoła uczestniczy w programie MOJE MIASTO BEZ ELEKTOŚMIECI i za zebrany elektrosprzęt otrzymuje punkty, które będą wymienione na pomoce dydaktyczne. Fundatorem jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko (http://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl).
Wszystko się zmienia, nawet nasze Dni Recyklingu. Był „Dzień Lodówkowo-Pralkowy”, kilka dni „Telewizorowych”, jeden dzień „Sprzętów Zamszałych” oraz jeden „Grzejnikowy”. Tym razem wróciły telewizory a nowością była zmywarka. Szacujemy, że zebraliśmy około tony elektroodpadów (czyli 7 metrów sześciennych).
Warto dbać o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Dlaczego? Bo to jesteśmy my, mieszkańcy gminy Międzyzdroje.
Iwona Samołyk
nauczyciel przyrody, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy