Terminal LNG – dobre sąsiedztwo

Terminal LNG – dobre sąsiedztwo

Przy okazji wpłynięcia pierwszego metanowca ze skroplonym gazem ziemnym do Świnoujścia sprawdzamy, jak wyglądały ostatnie lata obecności Polskiego LNG w mieście. Spółka patrzy szerzej i widzi więcej, dlatego staje się pełnoprawnym animatorem życia społeczno – gospodarczego w regionie oraz dobrym sąsiadem dla lokalnej społeczności.

Od początku swojej obecności w Świnoujściu spółka Polskie LNG angażuje się w działania w dziedzinach dotyczących kultury, sportu, edukacji oraz bezpieczeństwa. To oraz realne wsparcie infrastrukturalne doprowadziło do sytuacji, że działalność spółki w Świnoujściu postrzegana jest bardzo pozytywnie.

  • Punktem wyjścia było przeprowadzenie badań opinii publicznej w 2010 roku – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Korporacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Dowiedzieliśmy się, co mieszkańcy Świnoujścia wiedzą o naszej inwestycji, czego się obawiają, jakie mają wątpliwości, z czego są dumni. Dostosowaliśmy do tego nasz plan działania.

Zdecydowano się na przyjęcie modelu współpracy, w którym inwestor najpierw poznaje oczekiwania interesariuszy, na wszystkie odpowiada i dopiero na tej podstawie podejmuje decyzje w zakresie ewentualnego zaangażowania i wsparcia. Taki model współpracy nazywamy jest Dialogiem Społecznym. To rozwiązanie dużo korzystniejsze niż wspieranie przypadkowych inicjatyw czy finansowanie projektów narzucanych społeczności lokalnej przez sponsorów.

Co z tego wynika? A to, że dzięki terminalowi świnoujścianie mogą poszczycić się posiadaniem jedynego w Europie cudu techniki militarnej – armaty PAW 600, której remont – po wyciągnięciu działa z kanału portowego w Świnoujściu – współfinansowało Polskie LNG. – Gdyby nie udział w rewitalizacji Polskiego LNG, nie moglibyśmy oglądać tego wyjątkowego zabytku w Świnoujściu – podkreśla Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda i dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.

We wrześniu uczniowie ze świnoujskich szkół mogli wziąć udział w interaktywnej wystawie „Umysł przyłapany”, sprowadzonej przez Polskie LNG ze stołecznego Centrum Nauki Kopernik. Wystawę, która zastawia pułapki na umysł i pozwala przyłapać go na wielu sztuczkach, eksponował Miejski Dom Kultury. Równie intensywnie PLNG inwestuje w lokalny sport, dzięki czemu na wsparcie mogą liczyć piłkarze z UKS Prawobrzeże oraz siatkarze z klubu MMKS Maraton.

Jako że terminal powstaje na prawobrzeżnej dzielnicy Świnoujścia – Warszowie, relacje z najbliższymi sąsiadami powinny układać się jak najlepiej. To dlatego powstała tam wyjątkowa strefa rekreacyjna w całości sfinansowana przez spółkę Polskie LNG. Kolejną inwestycją zrealizowaną dzięki wsparciu spółki Polskie LNG jest parking dla ponad setki aut oraz wygodne zejście na plażę na wyspie Wolin. Na parkingu powstało 114 miejsc dla samochodów osobowych. Jest też teren przeznaczony na postój czterech autobusów.

  • To inwestycja na poziomie, którego oczekiwali i turyści, i mieszkańcy – mówi Mariusz Fryska, dyrektor świnoujskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji administrującego plażą.

Następne plany Polskiego LNG, to zakończenie budowy jednostki straży pożarnej na Warszowie oraz kompleksowa przebudowa ulicy Ku Morzu.

  • Dokładamy też starań na polu związanym z edukacją i bezpieczeństwem – podkreśla Maciej Mazur.
  • Dlatego współpracujemy również z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Fundacją Zawsze Bezpieczni. W ramach projektu Bezpieczne miasto, pod okiem fachowców, prowadzone są zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów, nauczycieli, kierowców komunikacji autobusowej oraz turystów, a także profesjonalne szkolenia dla strażaków, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Również powołanie Funduszu Wspierania Inicjatyw Lokalnych Polskiego LNG jest efektem współpracy spółki z mieszkańcami i samorządem lokalnym. Fundusz zapewnia obiektywny, niezależny podział środków na wsparcie najbardziej pożytecznych i przyszłościowych pomysłów.

Polskie LNG

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------