Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych już gotowy

Pomorze Zachodnie wzbogaca się w nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, która pozwoli m.in. na zaprezentowanie unikatowych zbiorów Muzeum Tradycji Regionalnych takich jak rzeźby „Mojżesz” Bernharda Blekkera oraz „Fryderyk II Wielki” Johanna Gottfrieda Schadowa czy wystawy stałej „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”. W otwarciu zmodernizowanego dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 dziedzińca uczestniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. MTR to bbok Zamku Książąt Pomorskich i Centrum Dialogów Przełomy, kolejna inwestycja kulturalna zrealizowana.

  • Chcemy inwestować w kreatywność i tożsamość Pomorza Zachodniego tak by była odczuwana również przez młode pokolenia mieszkańców regionu. Nowoczesne wnętrze i atrakcyjne zbiory Muzeum Tradycji Regionalnych to kolejny powód dla turystów by odwiedzić Szczecin. Muzeum, to obok modernizacji Zamku Książąt Pomorskich, Centrum Dialogu „Przełomy” czy Centrum Przemysłów Kreatywnych Szczecińskiej Akademii Sztuki kolejna inwestycja Województwa w instytucję kultury, którą mogliśmy zrealizować dzięki środkom unijnym – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
    Muzeum Tradycji Regionalnych zajmuje budynek, który był pierwotnie pałacem Sejmu Stanów Pomorskich. Wzniesiony został w latach dwudziestych XVIII w. wg projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Funkcje administracyjne, jak również mieszkalne na potrzeby posłów oraz urzędników parlamentu, pełnił do 1928 r., kiedy to został przejęty i przebudowany na potrzeby muzealne przez Landesmuseum (Muzeum Prowincji). Okres drugiej wojny światowej, budynek przetrwał nie ulegając większym zniszczeniom, za wyjątkiem pożaru dachu. W 1945 r., w czasie pobytu Armii Czerwonej rozkradziono przechowywane w nim dzieła sztuki i dokumenty. W trakcie grabieży, niszczono ściany i wyposażenie w poszukiwaniu ukrytych cennych przedmiotów. Pod koniec 1945 r. w zdewastowanym budynku rozpoczęło działalność Muzeum Pomorza Zachodniego.

W ramach prac zaadaptowano przestrzeń dziedzińca wraz z przeszklonym dachem (ok 240 m2 przeszklonej powierzchni), wykonano modernizację sal na parterze budynku na potrzeby stałej wystawy archeologicznej, a także czterech sal wystawowych na pierwszym piętrze budynku na potrzeby stałych wystaw numizmatycznych i sfragistycznych. Przeprowadzono również adaptację części poddasza na potrzeby magazynowe, wymieniono okna wraz z parapetami. Remont objął także klatki schodowe, sanitariaty, korytarz. Koszt remontu Muzeum Tradycji Regionalnych to blisko 8,5 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.