Strona główna » Marynarka Wojenna: Zimowe szkolenie nurków-minerów oraz nurków inżynierii morskiej MW

Marynarka Wojenna: Zimowe szkolenie nurków-minerów oraz nurków inżynierii morskiej MW

by Daniel SZYSZ

 

W piątek, 19 lutego, zakończą się trzytygodniowe zimowe ćwiczenia nurków-minerów i nurków inżynierii morskiej MW. Specjaliści od podwodnych zadań z 8. FOW doskonalili na zgrupowaniu umiejętności prowadzenia działań bojowych m.in. nurkując pod lodem.

Jak co roku zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera nurkowie Marynarki Wojennej mają szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem. W takich właśnie warunkach nurkowie w marynarskich mundurach, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. W tym roku, podczas szkolenia, zaplanowano m.in. doskonalenie metodyki wykonywania przerębli, umiejętności zachowania orientacji w toni wodnej i radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych czy nurkowanie podlodowe. Wiele godzin poświęconych zostało tematyce autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań w parze. Nurkowie pod wodą, zarówno w jeziorze Czos jak i w basenach nurkowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie, doskonalili zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego i urządzeń łączności podwodnej. Uczyli się poszukiwać i rozpoznawać podwodne przedmioty niebezpieczne oraz wydobywać je na powierzchnię za pomocą pontonów wydobywczych. Poza zagadnieniami praktycznymi realizowano również szkolenie teoretyczne – poszerzano wiedzę specjalistyczną dotyczącą choćby improwizowanych ładunków wybuchowych.

nurkowiee

Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, przewidziano także zajęcia kondycyjne – wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności. Obóz miał na celu doskonalenie i podtrzymanie kondycji nurkowej. W szkoleniu uczestniczyło 50 osób.

Nurkowie – minerzy w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doszkalania się oraz wielu godzin treningów. Grupy Nurków-Minerów wchodzą w skład Dywizjonów Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu). Natomiast w strukturach etatowych Batalionów Saperów MW znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą.

Info , foto: Marynarka Wojenna



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska