Wczoraj w świnoujskim Gimazjum Publiczym nr 1 odbyła się debata społeczna, której inicjatorem byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Tematem spotkania był problem przemocy w szkołach. Oprócz funkcjonariuszy w debacie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrektorzy i pedagodzy z placówek oświatowych, a także przedstawiciele instytucji pomocowych.
Wczoraj w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbyła się debata społeczna pt.:”Czy można powstrzymać przemoc w szkołach?”, której inicjatorem byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Na zaproszenie do dyskusji odpowiedzieli przedstawiciele Wydziału Edukacji oraz Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta oraz dyrektorzy i pedagodzy wszystkich placówek oświatowych. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, sędzia i kuratorzy z Sądu Rodzinnego i Nieletnich, komendant Straży Miejskiej, a także przedstawiciele służby zdrowia.
Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski Policji w Świnoujściu mł. insp. Andrzej Zakrzewski, który powitał zaproszonych gości i wspólnie z gospodarzem obiektu zaprosił do dyskusji. Następnie policjanci zajmujący się problematyką nieletnich i profilaktyką przedstawili w formie multimedialnej wyniki anonimowych ankiet przeprowadzonych kilka dni wcześniej wśród dzieci i młodzieży w świnoujskich szkołach podstawowych, gimnazjach oraz liceum. Wynikało z nich m.in. że ponad połowa badanych uczniów była świadkami przemocy, do której dochodziło najczęściej podczas przerw na korytarzu szkolnym. Budujące natomiast okazały się wyniki mówiące o tym, że ponad 75% uczniów czuje się w swojej szkole bezpiecznie.
Wyniki ankiet stały się pretekstem do dyskusji. Uczestniczący w debacie wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie co jeszcze można zrobić, by ograniczyć przemoc w szkołach. Przedstawiciele różnych instytucji dyskutowali o propozycjach rozwiązań, jak również podawali przykłady konkretnych działań i inicjatyw, które przyniosły wymierne korzyści w podniesieniu bezpieczeństwa w szkołach. Wszyscy podkreślali że to na każdym z nas spoczywa obowiązek reagowania na sygnały niepokojących zachowań dzieci i młodzieży. Bardzo często z powodu braku umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych młodzi ludzie odpowiadają agresją.
Jednym z wniosków debaty było potwierdzenie konieczności stałej współpracy nauczycieli i pedagogów z Policją poprzez wspólne spotkania, organizowanie prelekcji dla uczniów w celu uświadomienia im zagrożeń i sankcji karnych wynikających ze stosowania przemocy wobec rówieśników.
Na koniec spotkania policjanci rozdali uczestnikom anonimowe ankiety, w której mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska